Koupací jezírka a vše, co jste o nich potřebovali vědět
Chcete mít na své zahradě místo, které bude hezké na pohled, a navíc se v něm budete moct za horkých letních dnů ochladit? Pak zvažte vybudování koupacího jezírka. To se stane estetickým prvkem vaší zahrady, navíc se zde budete moct koupat vy i vaše děti – bez jakékoliv chemie.
Co je koupací jezírko?
Ze všeho nejdříve bychom si měli vyjasnit, co to koupací jezírko vlastně je. Setkat se můžete nejen s tímto, ale i mnoha jinými názvy – koupací biotop, biobazén či regenerační zóna. Tyto termíny však nejsou úplně přesné.
Koupací jezírko můžete chápat jako uměle vybudovaný ekosystém na přírodní bázi. Na první pohled jej od běžného zahradního jezírka nerozeznáte, koupací zahradní jezírka však mají zabudovanou hlubší zónu určenou ke koupání. A nemusí se v něm nacházet ryby.
Koupací zahradní jezírka jsou stále oblíbenější. Z velké části za to může vzrůstající trend přirozeně vypadajících zahrad, kam by svým vzhledem klasický bazén nezapadal. Koupací jezírko slouží nejen jako přírodní bazén, ale také jako okrasný biotop plný krásných rostlin. Věděli jste, že v mnohých koupacích jezírkách najdete i rybičky?
Koupací jezírka pracují s přirozenými přírodními procesy, které slouží k udržení biologické rovnováhy ve vodě. K čištění vody se nepoužívá chlor či jiná chemie. Aby byla voda vhodná ke koupání, odstraňují se nečistoty z vody zejména mechanicky. Třeba za pomoci filtrace a jezírkového vysavače. Velkou službu udělá i čerpadlo, které cirkuluje vodu přes UV lampu, která čistí vodu od odolných řas.
Kam koupací jezírko umístit?
Koupací jezírko je vhodné umístit mimo dosah opadavých (listnatých) stromů. Ideálně tam, kam svítí slunce alespoň 5 hodin denně. Koupací jezírko se tvoří za pomoci pevné a rozměrné folie, která umožňuje vytvořit jezírka různých tvarů i velikostí.
Ideální je umístit zahradní jezírko poblíž domu. Tak, abyste na něj z domu viděli. Když ho budete mít na očích, užijete si jen to pozitivní – pohledem na změny na vodní hladině se budete moct kochat celoročně. Rovněž se vám bude snadno kontrolovat cirkulace vody v jezírku, dohlédnete na děti a mazlíčky.
Velmi vkusně vypadá prodloužené jezírkové molo od jezírka až k verandě nebo k domu. Do jezírka se dostanete naboso, boty můžete nechat doma. Jezírkové molo většinou obepíná nejhlubší část koupacího jezírka. Pokud je vaše jezírko nepravidelného tvaru, molo by nemělo být jako z učebnice geometrie. Správné molo kopíruje tvar i velikost jezírka. Když jej doplníte o dřevěné schůdky, bude vstup do vody velmi příjemný.
Kam byste však jezírko umístit neměli, je prostor, kde lze vidět od sousedů, z ulice či dalších cest lemujících váš pozemek. Jistě chcete dostatek soukromí.
Zatímco zvenčí vypadá jezírko jako okrasný biotop plný různých okrasných rostlin, kamínků s obloženým břehem, uvnitř najdete hlubší část bez rostlin a kamenů, která je určena ke koupání – tato část bývá oddělena od pobřeží a mělké regenerační zóny. U žádného koupacího jezírka nechybí pohodlný vstup do vody.
U koupacího jezírka si zasportujete i odpočinete
Kvalitní koupací zahradní jezírko oceníte v každé zahradě, kde chcete nejen odpočívat, ale i sportovat. Jen si to představte – o potěchu oka se postarají nejrůznější přírodní prvky, jako jsou dřevo, kameny, potůčky, fontány a vodní kaskády. Stačí si lehnout na břeh a kochat se touto krásou. Nebo si můžete obléct plavky, skočit do vody a protáhnout své tělo při plavání. Koupací jezírko se jistě stane oblíbeným místem u vás doma.
Tvar koupacího jezírka
Nejsnadnější na údržbu, ale i nejpohodlnější na plavání jsou užší a delší zahradní jezírka. Pokud si chcete komfortně zaplavat, mělo by být koupací jezírko dlouhé alespoň 10 metrů. Protože budete plavat tam a zpět, nikoliv více směry, může být jezírko méně široké – například 2,5 až 3 metry. To, že bude jezírko dlouhé a úzké, neznamená, že musí jít o obdélník. Vaše koupací jezírko může mít tvar oválu, kapky, hrušky, elipsy – zkrátka všeho, co si vymyslíte.
Objem koupacího jezírka
Neexistuje přesná odpověď na otázku, jaký objem by vaše zahradní jezírko mělo mít. Přesto je však pár zásad, podle kterých se můžete při výběru řídit. U jezírek, kde se chcete i koupat a plavat, je vhodné vybírat jezírka s objemem kolem 50 metrů krychlových. U jezírek menších než 20 metrů krychlových si příliš nezaplavete, maximálně se ochladíte – třeba po saunování. U jezírek s objemem nad 50 metrů krychlových je nutné zvážit, zda se vám náklady na pořízení, ale zejména údržbu takového jezírka opravdu vyplatí.
Koupací jezírko a filtrace
Pokud plánujete umístit na svoji zahradu koupací jezírko, jistě toužíte po dokonale čisté vody. A té nedosáhnete bez použití kvalitní filtrace. Její velikost a výkon je nutné přizpůsobit velikosti jezírka a vašim požadavkům.
U koupacích jezírek se volí filtrace podobná jako pro jezírka, kde je větší počet ryb – i v případě, že ve vašem jezírku žádné nebudou. V případě, že to vaše finanční možnosti dovolí, je vhodné použít bubnový filtr k předčištění jezírka od hrubých nečistot. Pokud použijete kombinaci bubnového filtru a kvalitní biologické filtrace, budete mít jistotu, že se vyhnete problémům s vláknitými řasami.
O VHODNÝCH ZPŮSOBECH PROVZDUŠNĚNÍ JEZÍRKA JSME PSALI ZDE.
Za ideální je považováno čerpadlové umístění filtrace, to znamená, že je filtrace umístěna v terénu nad úrovní vody. Pokud dáte přednost umístění filtrace do šachty pod terénem, budete se muset připravit na to, že se jedná o finančně náročnější řešení.
Jak jsme již řekli, při výběru filtrace do koupacího jezírka vybíráte filtry vhodné pro použití v jezírku s rybami bez ohledu na to, zda v něm budou nebo ne. U jezírek nad 300 metrů krychlových by byla komorová filtrace jak finančně nákladná, tak prostorově velká. V tomto případě je vhodnější kombinace s biologickou filtrací, kde lze k čištění vody využít štěrkovou část jezírka. Tyto plochy lze částečně odkalovat a voda, která je přes ně hnána čerpadly, prochází nejprve bubnovým filtrem. Chybět by neměl ani kvalitní vysavač, který vodu zbaví nečistot ze dna a stěn jezírka.
Jak ukončit okraje koupacího jezírka
Jestliže bude vaše jezírko sloužit primárně ke koupání, je nutné věnovat dostatek vaší pozornosti ukončení jeho okrajů. Navíc je také rozdíl v tom, zda chcete v jezírku plavat. Nebo zda si v něm budou hrát jen vaše děti. Dejte si však pozor. Stavba koupacího jezírka s malou hloubkou sloužící jen jako brouzdaliště se vám nevyplatí. Minimálně kvůli kluzkosti dna a stěn jezírka.
Při řešení okrajů koupacího jezírka je nutné myslet na snadný vstup i výstup z vody, současně je třeba zachovat co největší prostor k plavání. Pokud můžete do jezírka vstoupit z domu rovnou tak, aniž byste si museli obouvat boty nebo mýt chodila, je to velké plus. Za ideální se považuje i možnost odpočinout si u jezírka – posedět, poležet a dát si svůj oblíbený nápoj.
Pokud budou ve vašem koupacím jezírku dovádět i vaše děti, nezapomínejte na dostatek míst kolem jezírka, odkud mohou s radostí skočit do vody. Současně myslete na to, aby zvládaly samy vylézt ven. Děti se rády potápějí, proto by u jezírka nemělo chybět pár hlubších míst.
POŠKODILA SE VÁM JEZÍRKOVÁ FOLIE? VÍME O ZPŮSOBECH, JAK JI OPRAVIT!
Z hlediska materiálu použitého na zakončení krajů vašeho koupacího jezírka se nehodí jezírka zakončená štěrkovou mělčinou, ale ani betonovou vestavbou, která vypadá rušivě. V případě, že jezírko zakončíte štěrkovou mělčinou, měla by být tato plocha co nejmenší – na dně jezírka se štěrku vyhýbejte úplně. Nejen, že vás budou kmínky tlačit do nohou, ale navíc budete vířit usazeniny. Jezírko se štěrkovou zónou se špatně udržuje. Pokud si chcete nerušeně zaplavat, není vhodné dělení jezírka na koupací a nekoupací část. Využijte maximum prostoru pro plavání.
Základem správně zakončeného koupacího jezírka jsou vyzděné kolmé stěny. Krátkou stranu jezírka s největší hloubkou je vhodné olemovat molem – to může být dřevěné, ale i z kamenných bloků. Hezky může vypadat i molo obepínající jednu z delších částí, ale klidně i kolem celého jezírka. Nejkvalitnější mola jsou vyráběna z tropických dřevin, které dobře snášejí vlhkost. Zděná část většinou končí lehce nad hladinou, kde začíná molo.
Vyzdívání koupacího jezírka můžete zakončit i pod úrovní hladiny, kdy jezírková folie natažena přes hranu betonových tvarovek pokračuje i mimo obvod jezírka a kolmo nahoru. Těsně nad hladinou se přivařuje k poplastovanému pásku, ten je připevněn na konec lemovky. Tento (zaplavený) prostor lze naplnit opracovanými kamennými bloky. Tento způsob obložení je vhodný zakončit prostornějším dřevěným molem v nejhlubší části jezírka.
Proudění vody a její průtok v zahradním jezírku
Voda v koupacím jezírku by neměla být plně stojatá, jinak se vám bude udržovat v čistotě velmi špatně. A právě proudění vody v jezírku a použití kvalitní filtrace jsou často podceňovanými parametry. Pokud chcete ušetřit náklady za provoz čerpadel, nemá smysl si zahradní koupací jezírko ani pořizovat. Průtok vody jezírkem je pevně spjatý s jeho objemem.
Průtok vody jezírkem je ideální alespoň 1krát za hodinu, minimálně však jednou za dvě hodiny. Znamená to tedy, že například správně zvolené čerpadlo nebo čerpadla pro jezírko o objemu 50 metrů krychlových mají optimální výkon 50 000 l/hod., minimální výkon 25 000 l/hod. To ovšem pouze tehdy, když nezapočítáme ztráty způsobené průtokem vody hadicemi, koleny, ohyby a UV lampou. Pokud bychom je zohlednili, tak se ideální výkon posune na 60 000 l/hod. (nebo 2krát 30 000 l/hod.). Pro stejný objem modelového jezírka je minimální průtok vody (1krát za 2 hodiny) 25 000 l/hod.
A proč je důležité zajistit optimální průtok vody v jezírku?
- Slabé proudění nedokáže přenést usazující se organické nečistoty a částice na druhou stranu jezírka, kde je sání. A v takovém případě je vám i sebekvalitnější filtrace „houby“ platná. Filtrace nečistoty nezachytí a vodu nevyčistí.
- Pokud se na jednom místě budou usazeniny neustále hromadit, vytvoříte živnou půdu pro vznik vláknitých i chomáčových řas.
- Biologické čištění vody v koupacím jezírku funguje díky činnosti bakterií. Aby tyto bakterie fungovaly správně, potřebují vhodné živiny, minerály, kyslík a uhlík. A těch se jim dostane jen a pouze při dostatečném proudění vody.
Koupací jezírko a nasávání vody
V případě koupacího jezírka můžete vybírat ze tří způsobů nasávání vody:
- Pomocí 12V čerpadla (nejhorší možnost).
- Pomocí dnové vpusti, gravitačně (výhodnější možnost).
- Pomocí dnové vpusti, čerpadlovou šachtou (ideální možnost)
Čerpadlo 12 V
Téměř každé jezírko je vhodné ke koupání – zcela zásadní je však rozdíl mezi běžným a koupacím jezírkem v umístění čerpadla (připojovacího kabelu a místa, kde z čerpadla vychází). Jezírková čerpadla pracují nejčastěji s napětím 230 V, to je ale z hlediska nebezpečí vašeho úrazu nemožné. Pokud se chcete v jezírku koupat, je třeba vybrat čerpadlo s bezpečným napětím 12 V. Nejedná se však o šťastné řešení. Takové čerpadlo zkrátka nepodá dostatečný výkon. Silnější čerpadla je nutno umístit tak, aby nehrozil úraz elektrickým proudem.
Gravitačně umístěný filtr
Další možností, jak se vyhnete umístění kabelu čerpadla do vody, je napojení filtrace na dnovou vpusť a gravitační skimmer. Filtr je instalovaný do filtrační šachty, téměř pod úrovní hladiny, čerpadlo namontované nasucho za vývod z filtru z něj odebírá vodu.
Čerpadlově umístěný filtr
U běžných i koupacích jezírek je nejvhodnějším řešením nasávání vody dnovou vpustí přes čerpadlovou šachtu. Čerpadlo je instalování do poslední suché komory šachty, splňuje tedy podmínky provozu pro koupací jezírka.
Návrat vody do koupacího jezírka
U jezírek se voda většinou nasává v části s největší hloubkou, vrací se na protější straně s nejmenší hloubkou. V obou případech se jedná o umístění na krátké straně. Voda tak přirozeně proudí napříč celým jezírkem. O konkrétním způsobu vracení vody do jezírka rozhoduje objem, ale i tvar koupacího jezírka.
Hloubka koupacího jezírka a sklon dna
Stejně jako se šířkou a délkou koupacího jezírka si můžete hrát i s jeho hloubkou. V případě, že chcete využívat jezírko k plavání, je ideální, aby byla hloubka v nejhlubší části jezírka 180 až 220 cm. Protější krátká strana, kudy se vrací čist voda do jezírka, by měla mít asi 150 cm na hloubku. Tato hloubka je při plavání komfortní díky tomu, že se plavec může při plavání otočit tak, aniž by se musel postavit na dno. Navíc se v létě voda v jezírku nepřehřeje. Díky tomu nebude ve vodě tolik řas.
Z většího spádu dna jezírka se bát nemusíte. Spád bude rovnoměrně rozložen na celou plochu jezírka, takže si jej při pohledu zvenčí nevšimnete. Směr spádování je od přítoku ke straně se sáním, veškerý spád končí u dnové výpusti.
U koupacího jezírka se nedoporučuje dávat na dno kačírek či kameny, obzvlášť pak u jezírka s rovným dnem. Cokoliv by se na dno usadilo, to už by proud vody nezvednul a nevyčistil.
Jaký vstup do vody u koupacího jezírka?
Pokud nejste jako vaše děti, které do bazénů a koupacích jezírek vstupují zásadně skokem, doporučujeme vám myslet i na pohodlnější vstup do vody. Nezapomínejte na to, že stěny koupacího jezírka většinou pokrývá jemný a kluzký povlak, který vám může vstup znepříjemnit. To samé platí i v případě, že budete mít u vstupu do jezírka kluzké schody.
Nejpříjemnějším způsobem, jak si zajistit vstup do koupacího jezírka, je dřevěný žebřík (schůdky s madly). Ten je vyroben ideálně ze stejného materiálu jako molo. Použít můžete i kovový žebřík, nebude ale tak esteticky přijatelný jako dřevo.
Koupací jezírko by mělo obklopovat molo, případně jiné obložení. Trávník, štěrk či podobný povrch nejsou šťastným řešením.