Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Ačkoliv ryby žijící ve vašem zahradním jezírku nedýchají plícemi, nýbrž žábrami, kyslík potřebují. A právě jeho množství se v jezírku může dle okolností zvyšovat, ale i snižovat. Obecně dochází k úbytku kyslíku v jezírku vlivem stoupajících teplot – a to především tam, kde chováte KOI nebo jiné okrasné rybky. Věděli jste ale, že kyslík potřebují i zahradní jezírka, v nichž ryby nejsou? O způsobech provzdušnění jezírek vám dnes řekneme víc.

Jak se projevuje nedostatek kyslíku v zahradním jezírku?

Ať už máte zděné zahradní jezírko nebo zahradní jezírko plastové, jedno je jisté – všechny typy jezírek potřebují dostatek kyslíku. V případě, že v jezírku chováte ryby, poznáte jeho nedostatek snadno. Ryby začnou být apatické, budou lapat po vzduchu u hladiny a přestanou přijímat potravu. 
V zahradním jezírku bez ryb si všimnete nedostatku kyslíku zhoršenou kvalitou vody, sníží se výkon biologické filtrace. V případě, že jezírko nemá spodní odtok, může docházet také k rozkladným procesům na dně jezírka – což se projeví bublinkami. Jen si vzpomeňte na zapomenuté rybníky za mnohými vesnicemi. Jsou zelené a nepřežije v nich téměř nic. 
Obsah testu můžete spolehlivě zjistit za pomoci testu – ideální hodnota by měla být v rozmezí 5-8 mg/l. Pokud na to chcete jít „postaru“, jednoduše ponořte ruku do vody, rychle ji nad hladinou oklepejte. Pokud je kyslíku dostatek, měly by kapky vody po hladině chvilku „pobíhat“. Pokud hned zmizí, nastává problém.

Jakými způsoby se kyslík do zahradního jezírka dostává?

Kyslík vzniká jako produkt fotosyntézy vláknitých řas, případně jednobuněčných řas způsobujících, že se voda zakalí – a do jezírka se částečně dostane sám, přirozenou cestou.  Dále se do vody dostává ze vzduchu v místech, kde se voda rozstřikuje či dopadá. I proto zde mají smysl veškeré kaskády, vodopády, peřeje. Dokonce i štěrbinová filtrace může s provzdušněním vody pomoci.
Výše uvedené zdroje kyslíku však u osídleného zahradního jezírka nestačí. Zatímco řasy nejsou v jezírku příliš žádoucí (v noci navíc kyslík vysávají), Niagary do něj také nepřestěhujete. I proto si můžete pomoci tak, že začnete kyslík do jezírka dodávat uměle. A to ve formě: kompresoru, kaskády, potoku a čerpadla.
Právě kaskády, potůček či další vodní prvky se mohou stát další chloubou a okrasou vaší zahrady. Nejen, že se postarají o to, aby měly vaše rybičky co dýchat. Ale také budou sloužit jako skvělý dekorativní prvek.

Zahradní jezírko a potok

Potok – během léta vám bude velmi příjemný zvuk tekoucí a jemně bublající vody. Nejen, že půjde o krásu pro vaše oči, ale také o dokonalý způsob, jak můžete provzdušnit stojatou vodu.
Potok jakožto součást zahradního jezírka se často umisťuje do mírného svahu nad jezírkem. Sklon potoka bývá velmi pozvolný. I když máte filtr napojený čerpadlově a voda z něj vytéká samospádem, tak vše stačí na napájení potoku bez nutnosti použití dalšího čerpadla. Potok může mít i kaskády.
Při realizaci potoku je třeba myslet na to, aby se přirozeně zakomponoval do terénu, potok je nutno vyložit folií, která zabrání ztrátám vody. Na ni se pokládá geotextilie sloužící jako izolační vrstva, pak následuje vrstva kačírku nebo kamenů, často se jedná o kombinaci obou zmíněných materiálů.
Potůček můžete obložit různou vegetací (ideální je třeba netřesk) a kameny, aby vypadal co nejvíc přirozeně. Doporučený spád u potoku je do 10 cm na 1 metr. Ideální šíře je minimálně 50 centimetrů.

Zahradní jezírko a kaskáda

Narozdíl od potoka, kde voda teče pozvolna, je kaskáda kratší a proud vody mohutnější. Voda spadá shora po několika výškově odstupňovaných kamenech do jezírka. Většinou se skládá ze dvou částí. Vzhledem ke své výšce voda z filtrace nedokáže vytéct až nahoru, kde je potřeba. I proto se přidává ještě jedno čerpadlo sloužící primárně k napájení kaskády – voda z něj neprochází filtrem.

Stejně jako u potoku, i u kaskády je třeba kameny podložit folií a geotextilií, která zabrání unikání vody. Spáry mezi kameny doporučujeme vyplnit montážní pěnou, aby se zajistila 100% vodotěsnost.

Zahradní jezírko a vodopád

O provzdušnění jezírka se může postarat také vodopád – jde o velmi specifický prvek, který udělá vaše jezírko pastvou pro oči. Ačkoliv jde o velmi efektivní prvek, patří k nejméně používaným. Voda může do jezírka padat buď z kamene, nebo z kamenné zídky. Případně může být napájen potokem, který bude ukončen právě ve formě vodopádu.
Nezapomínejte však na to, že se vodopád nehodí do každého jezírka, jeho pořízení si pořádně promyslete. Jde o variantu vhodnou do větších jezírek – ideálně od plochy o velikosti 40 metrů čtverečních. Pokud dáte vodopád do malého jezírka, nebudou mít ryby, ale ani rostliny žádnou klidovou zónu, neustále je bude něco rušit.

Zahradní jezírko a čerpadlo

Přídavné čerpadlo je vhodné k použití u všech venkovních jezírek, ideální je zejména při chovu pstruhů a jeseterovitých ryb. Tento způsob okysličení vody je založen na posílení správné cirkulace vody uvnitř jezírka. K zvýšení obsahu kyslíku dochází díky tomu, že prouděním vody a rozmístěním přítoku a sání je prokysličená voda z hladiny strhávána dolů k sání. Kyslík z hladiny se tedy rozptýlí v celém objemu vody. 
Pokud se proudění vody zvýší, zrychlí a znásobí se také předání kyslíku ve vodě. Dochází tak k neustálé výměně plynů skrz vodní hladinu. Přídavné čerpadlo lze využít i během zimy, vytvoříte s ním nezamrzající otvor. 
Výběr čerpadla je závislý na velikosti jezírka – pro udržení kvalitní a čisté vody by mělo čerpadlo přečerpat objem celého jezírka přes filtr a UV lampu za 4 hodiny. Pokud vyberete čerpadlo s nižším výkonem, dojde ke snížení čisticí schopnosti filtru.

Zahradní jezírko a kompresor

Kompresor funguje velmi jednoduše – nabírá vzduch z atmosféry a pomocí hadiček a vzduchovacích kamenů jej tlačí dolů pod hladinu. Ideálně ke dnu mezi kameny. Díky kamenům se bublinky zdrží ve vodě maximálně dlouhou dobu. Čím více těchto bublinek je a čím jsou menší – a čím delší dobu putují ode dna k hladině, tím více je voda okysličená. 
Při výběru kompresoru musíte myslet na jeho spotřebu, výkon se udává v litrech vzduchu za jednotku času, spotřeba je ve Wattech – kompresor pojede nepřetržitě, proto vybírejte kompresory, které nezničí váš rodinný rozpočet. Vhodný kompresor je určen přímo do jezírka, nikdy nepoužívejte kompresory z akvária ve spojením s klasickým prodlužovacím kabelem. Venkovní kompresor má vyšší výkon a delší napájecí kabel. 
Vybírejte pouze z kompresorů, ke kterým je možné dokoupit náhradní membrány, nebo které tyto náhradní membrány již obsahují jako součást balení. Membrány mají určitou životnost a po několika letech může dojít k jejich poškození. Membrány se dají snadno vyměnit, ale pouze v případě, že je můžete sehnat.

Už víte, která z výše uvedených variant bude vaší nejoblíbenější? Kompresor, čerpadlo, potok, vodopád nebo kaskáda v zahradním jezírku?