Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Poškozená folie? Nebo se jen odpařuje voda?

Začala vám klesat hladina vody v zahradním jezírku? Pak je s velkou pravděpodobností na vině poškozená jezírková folie. K jejímu protržení mohlo dojít ve chvíli, kdy se v něm koupaly vaše děti, případně čtyřnohý kamarád, který se nemohl dostat ven. V případě, že je jezírko velké a trhlina menší, bylo by její hledání srovnatelné s pátráním po jehle v kupce sena.
Ještě před tím, než začnete panikařit, vás uklidníte – věděli jste, že vám v horkých letních měsících může voda mizet ve velkém kvůli odpařování? Normálních je i několik cm vody za týden. S poklesem hladiny vody ve vašem zahradním jezírku mohou souviset i další faktory. Například u jezírek s vodopády, potůčky či fontánami jsou poklesy hladiny vyšší než bez nich. Pokud jezírko používáte ke koupání, spoustu vody vynesete ven vy sami – nebo vaše děti při svých hrách.

Kdy začíná být unikající voda problém?

Problém nastává ve chvíli, kdy vám uniká voda ve velkém i v době, kdy je celý týden zataženo a chladněji. V tomto případě je nutné jednat, poškození najít a opravit. Nejjednodušší je na trhlinu navařit fóliovou záplatu, u kaučukové folie se záplata lepí.
Po svařování jezírkové folie je nutné uvést jezírko do původního stavu, tedy dopustit vodu. Pokud nemáte automatizované dopouštění a budete dopouštět více vody najednou, můžete se stát, že dojde ke zhoršení kvality vody v jezírku. Stává se to při použití vody ze studny či vrtu.

Jak opravit malou díru v jezírkové folii

Menší díry (do rozměru 1×1 cm) můžete opravit použitím speciálních záplat, které lze použít k lepení pod vodou. Pokud však máte možnost lepit na suchém podkladu, bude to lepší.

Jak opravit velkou díru v jezírkové folii

Větší díry (do rozměru 10×10 cm) je třeba opravovat v suchu. To znamená, že budete muset z jezírka odpustit trochu vody. Ve chvíli, kdy bude díra suchá, je třeba vyčistit její okolí, odmastit. Nyní umístěte záplatu ze stejného materiálu, z něhož je vyrobena celá jezírková folie. Nyní přilepte kvalitním lepidlem (na PVC), další možností je svařování jezírkové folie.
Lepidlo drží nejlépe na zdrsněném povrchu – to můžete udělat jemným brusným papírem.

Náš tip: Včasná kontrola je rychlejší a levnější

Stav jezírkové folie zkontrolujte hned po zimě, ještě předtím, než do něj napustíte vodu. Vyhnete se tak zbytečnému vypouštění a opětovnému napouštění vody do jezírka. Hledejte možná poškození a kontrolujte místa, která se vám nebudou líbit. K opravám si však vymezte čas v době, kdy už teploty neklesají pod nulu. 

Svařování jezírkové folie

Svařování jezírkové folie je odolnější než obyčejné lepení. Svařovat však nemůžete všechny folie, na které se podíváte. Folie vhodná ke svařování musí být tlustá alespoň 1 mm. Budete potřebovat opalovací pistoli, na níž půjde nastavit teplota alespoň 550°C. A jak na to?

  • Folii v místě sváru přeložte s přesahem asi 10 centimetrů.
  • Pod spoj umístěte rovnou podložku, ideální je prkno.
  • Nyní uchopte opalovací pistoli, její hubici vložte mezi folie. 
  • Za hubicí je třeba folie přitlačit k sobě válečkem.
  • POZOR: kaučukové jezírkové folie nelze svařovat, vždy jen lepit!

Tak – a nyní víte, jak na opravu poškozené folie u vašeho zahradního jezírka. Pochlubte se nám, zda se vám oprava podařila.