Odborné poradenství  +420 776 044 711

Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Proč dochází k tvorbě řas v jezírku a odkud se berou?

e svém zahradním jezírku se můžete nejčastěji setkat s těmito typy řas – vláknitými a jednobuněčnými, tzv. kokálními. Dnes vám řekneme, jak proti nim bojovat.  Řasy jsou přítomné nejen ve vodě, ale i ve vzduchu, půdě či vegetaci. Jsou schopné se adaptovat na téměř jakékoliv podmínky. Jejich růst je možný díky světlu a živinám, které se rozpouští ve vodě vašeho zahradního jezírka. U přírodních nádrží se jedná o jejich přirozenou součást, u zahradního jezírka jde spíš o přítěž.

ZAJÍMAVOST: Věděli jste, že řasy produkují téměř 80 procent kyslíku, který je v atmosféře? První dochované fosilní důkazy o výskytu jednobuněčných řas jsou staré 3 biliony let. Kyslík na Zemi se začal tvořit spolu s řasami. Jeho úroveň postupně stoupala, což vedlo k vyhynutí prvotních forem života, které se na hladinu kyslíku nebyly schopny adaptovat.

Jejich přebujení má za následek velké výkyvy v hodnotách vody – to může být nejen nepříjemné, ale také nebezpečné. Zelená voda plná řas s sebou přináší nejen zhoršenou estetiku, ale také zápach. Ten způsobuje nadměrný růst planktonických řas, který může způsobit smrt ryb v jezírku. Těm navíc znemožňuje pohyb v něm. Pokud trápí řasy v zahradním jezírku i vás, je na čase pustit se do jejich likvidace. 

Mikroskopické řasy

Mikroskopické řasy jsou tak malé, že je pouhým okem nespatříte. Jde o druh řasy způsobující, že je voda ve vašem zahradním jezírku zelená stejně tak jako hrášková polévka od vaší babičky. Tyto řasy se vznášejí ve vodním sloupci, jejich velká koncentrace způsobuje, že je voda neprůhledná.
K potlačení růstu mikroskopických řas se používá UV lampa, která se podílí na nepřetržitém čištění vody ve vašem zahradním jezírku. UV záření tyto řasy spolehlivě zničí. Při čištění UV lampou nedochází ke změně složení vody. Pokud zvolíte dostatečně výkonnou lampu, nebudete muset použít chemické prostředky.
Na jakém principu UV lampa funguje? UV lampa tyto řasy sloučí do větších celků a zabije veškeré bakterie a viry ve vodě. Zbytky jsou z vody odloučeny díky filtraci. 

Jak vybrat vhodnou UV lampu?

Správnou volbou při rozhodování o koupi UV lampy je značkový výrobek zaručující dlouhou životnost a spolehlivost. Dalším důležitým bodem je průměr a tvar UV lampy. Pokud je UV lampa úzká, průtok vody je rychlý a neefektivní. 

Doporučujeme UV lampy TMC, které mají velké tělo a voda v nich je výrazně ozářena. Další jejich výhodou je široká dostupnost náhradních dílů a levné náhradní zářivky. Životnost zářivky v UV lampě je zhruba 1 rok – udává se 8 000 hodin, což je při nepřetržitém provozu během sezóny zhruba právě zmiňovaný rok. 
Po uplynutí této doby je potřeba zářivku vyměnit. Zářivková trubice je kryta křemíkovou trubicí, kterou je dobré minimálně před každým začátkem sezony zkontrolovat a případně očistit od vodního kamene.
Stanovení výkonu UV lampy
- jezírko bez ryb (např. koupací): 2 W výkonu na 1 m3 vody v jezírku.
- jezírko s rybami: 3 W výkonu na 1 m3 vody v jezírku.

Vláknité řasy

láknité řasy si představte jako slizká vlákna, která se nachází na jezírkové folii, rostlinách, ale i kamenech. Po odtržení volně plují po hladině. K jejich růstu často dochází v době, kdy je voda čistá a zbavená mikroskopických řas.
K jejich největšímu růstu dochází za slunečného počasí. Věděli jste, že tento typ řas může poškodit filtraci v zahradním jezírku? Z deště, z ovzduší, krmení ryb, či zbytků rostlin a hnojiva z trávníku se dostávají do zahradního jezírka výživné látky. Jejich přebytek způsobuje problém s řasami. Starší jezírka jsou na problém řas náchylnější, protože se zde shromažďuje víc výživných látek.
K odstranění vláknitých řas můžete přistupovat hezky postaru – síťkou či kartáčem. Můžete použít také vysavač. Nejde však o dlouhodobé řešení. I proto je třeba vaše zahradní jezírko doplnit o kvalitní filtr, nezapomínat na pravidelné čištění jezírkové filtrace – a také pravidelně doplňovat startovací bakterie. Ryby nepřekrmujte, sázejte jen přiměřené množství rostlin a odpovídající počet ryb.
Jestliže vodu do jezírka dopouštíte ze studny, může voda obsahovat zbytky hnojiv a splašků z povrchu – to podporuje další růst řas. Jestliže se řasy objeví i po dodržení všech předchozích zásad, je třeba použít přípravek proti řasám. 

Přípravky, které fungují

Nejkvalitnějším přípravkem proti řasám je Super Pond či Kata Pond, který přirozenou cestou zabraňuje jejich růstu a jeho výhodou je to, že řasy nezabíjí přímo, a proto nezatěžuje zahradní jezírko zbytky odumřelých řas. 
Přípravek neškodí jezírkovým rybám ani rostlinám. Super Pond či Kata Pond si můžete bez problému objednat na e-shop zahradní jezírka. S těmito přípravky máme nejlepší zkušenosti a při pravidelné správné aplikaci funguje v 99 % jezírek. 

Možné příčiny růstu mikroskopických řas ve vašem jezírku

 • Prasklá zářivka: Řešením je výměna poškozené zářivky za novou.
 • Uvolněná patice: Zkontrolujte uložení zářivky v paticích, dotlačte nebo upravte uchycení zářivky v paticích, nebo vyměňte za nové.
 • Překročená životnost zářivky: Vyměňte zářivku za novou, ideálně po jednoročním provozu.
 • Usazeniny na krycí trubici z křemíkového skla: Usazený vodní kámen kontrolujte minimálně jednou ročně, k jeho odstranění použijte kyselinu solnou, ocet, případně přípravky proti vodnímu kameni.
 • Špatně zvolený výkon UV lampy.
 • Špatně zvolený výkon čerpadla.
 • Vypínání UV lampy: UV lampa by měla běžet 24 hodin po celou sezonu.

Možné příčiny růstu vláknitých řas ve vašem jezírku

 • Napojení jezírka na vodu ze střech: Nevhodná voda – přináší do jezírka nečistoty v podobě pylu a pevných částic šířených vzduchem.
 • Voda se dostává do jezírka z okolního terénu po dešti: Terén je nevhodně vyspádovaný, po dešti to znamená přísun živin do vody.
 • Příliš mnoho ryb: Příliš mnoho ryb s sebou přináší nejen výskyt řas, ale také zdravotní problémy u ryb.
 • Překrmování ryb: Ryby by neměly být překrmovány. Krmte jen dle potřeby.
 • Dno je pokryto štěrkem: Kameny, kačírek nebo jiný štěrk na dně znemožňují pohyb nečistot jezírkem směrem k sání. Na vrstvě nasedimentovaného kalu následně narůstá vláknitá řasa.
 • Špatně zvolená filtrace.
 • Příliš mnoho mělkých ploch.
 • Používání hnojiv v okolí jezírka.
 • nečistoty na dně a stěnách jezírka.

A malá zajímavost o řasách na konec: 
Existuje jich více než 30 tisíc druhů: hnědých, zelených, nažloutlých i červených. A bez vody se neobejdou.