Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Čím krmit KOI kapry?

KOI kapr je všežravý. Sní cokoliv od hmyzu přes zeleninu po ovoce. Japonský kapr sní klidně i hrášek, salát, meloun. Při krmení KOI kaprů však nezáleží ani tak na jejich chutích, ale na tom, aby byla jejich strava nutričně vyvážená. Toho dosáhnete používáním kvalitního krmiva – nejčastěji ve formě granulí.

POZOR – hrášek podávejte jen drcený nebo předvařený, celý jej KOI kapři neumí zpracovat. Hrášek při kolísavých teplotách bobtná – to může způsobit prasknutí střev.

Protože se jedná o všežravce, v průběhu léta můžete vyměnit jednu dávku granulí za rostlinnou stravu – zeleninu a ovoce, skvělé zdroje vitamínů a vlákniny. Ideální jsou třešně, pomeranč, mrkev, jahody či meloun. Ze živočišné stravy to mohou být nitěnky, drobný hmyz, krevety, cvrčci, ale i kukly bource morušového.

Jaké druhy krmiva existují?

Krmení pro KOI kapry se dělí na plovoucí a potápivé. A jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Plovoucí krmivo: jak již název napovídá, plovoucí krmivo zůstane na hladině. Hodně chovatelů jej preferuje, protože mohou vizuálně zkontrolovat ryby ve svém jezírku. Pravidelná kontrola rybiček je důležitá, odhalíte tak nejrůznější parazity, onemocnění a podobně. 
  • Potápivé krmivo: KOI kapři mají ústa uzpůsobena tak, aby se mohli živit ze dna. To je jeden z důvodů, proč je vhodné jim dávkovat potápivé krmivo, na které jsou zvyklí. Naštěstí však existují také směsi, které obsahují oba typy krmiv. Své si tak najdou všechny ryby – podle toho, co preferují.

Víte, že existují specializovaná krmiva?

 krmení pro KOI kapry se můžete setkat s různým označením – například color, mix či growth. Tato slova označují krmiva, která mají specializované složení. Může se jednat o krmivo, které podporuje růst KOI kaprů, krmivo pro KOI kapry zvýrazňující jejich barvy a krmivo mix, které pracuje se složkami zvýrazňujícími barvy, ale i podporující jejich růst.
V případě krmiva podporujícího zbarvení se do něj přidávají látky ovlivňující barvivo v šupinách a kůži kapra. Jedná se zejména o sinice Spirulina a Zeaxantin. Tato přírodní látka určuje barvu pigmentu.
Do krmiva podporujícího růst ryb jsou přidávány nutričně bohaté látky – zejména tuky ve formě lipidů. Ty usnadňují vstřebávání vitamínů a minerálů.

Jak krmivo dávkovat?

Pokud nevíte, jak často krmit KOI kapry, máme pro vás malý tahák. Vždy do jezírka dejte takovou dávku, kterou vaši kapři sní během pár minut. V opačném případě se přebytečné krmivo rozpustí ve vodě. To znamená zátěž pro filtraci, ale i ekosystém v jezírku jako takový.

Jak krmit KOI kapry v zimě?

S klesajícími teplotami se KOI kaprům (ale i dalším rybám) zpomaluje metabolismus. Pokud klesne teplota vody pod 10°C, trávicí systém KOI kaprů se zastaví úplně. V tuto chvíli je zbytečně, ba naopak nebezpečné kapry krmit.
V průběhu jara, kdy teplota znovu přesáhne 10°C, začněte krmit v menším množství, postupně je zvyšujte.