Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Zazimování filtrace: jak vyčistit filtrační technologii

V případě, že se filtrační technologie nachází nad úrovní hladiny vašeho zahradního jezírka, je ideální filtraci spolu s prvními mrazy vypnout, důkladně ji vyčistit a odstavit z provozu. 
Z filtrace je třeba odstranit veškerou vodu, nechat otevřená odkalovací šoupata, vypustit vodu ze všech trubek a hadic. Zapomenout nemůžete ani na UV lampu – tu je vhodné schovat na zimu do tepla. 
Filtraci nechte spuštěnou co nejdéle a začátkem jara ji vraťte do provozu také co nejdříve.

Čerpadlo a UV lampu je třeba vyčistit – u čerpadla vyjměte rotor a opláchněte jej v kyselině chlorovodíkové. Stejným způsobem očistěte také křemíkovou trubici chránící UV zářivku. Vše následně opláchněte čistou vodou. U filtrací, které jsou zapojeny gravitačním způsobem, takže jsou chráněny před mrazem, můžete zvážit jejich celoroční provoz. V zimě je však vhodné vyměnit čerpadlo za slabší či pokud má čerpadlo regulátor snížit výkon čerpadla. 
Nezapomeňte také na propláchnutí a vyčištění dnových vpustí (guly), kam se mohlo dostat listí, které jste na podzim nestihli včas vytáhnout.

Má smysl nechat filtraci spuštěnou celoročně – i během zimy?

Pokud chováte ryby v zahradním jezírku, jistě jste už slyšeli o tom, že se v průběhu zimy začínají shromažďovat u dna jezírka. Víte, proč tomu tak je? Pokud je jezírko dostatečně velké, voda u dna jezírka dosahuje teploty 4°C – to je teplota, při které jsou ryby schopny přežít zimu v hibernaci. 
Voda o této teplotě má největší hustotu, tedy váhu – a je jisté, že bude právě u dna, zatímco chladnější voda o nižší hustotě bude nahoře. V létě to funguje podobně – protože i teplejší voda má nižší hustotu. Tímto způsobem se voda v průběhu roku sama vytlačuje a míchá. U dostatečně velkého zahradního jezírka si voda u dna udrží teplotu 4°C po celou zimu. 
Této teplotní anomálie využívají v zimě nejen ryby, ale i další vodní organismy. S klesajícími teplotami se začínají stahovat hlouběji pod hladinu, kde přečkávají zimu v klidnější a teplejší vodě. Nejlépe to funguje u velkých jezírek, v jezerech, přehradách a rybnících. Pokud máte malé zahradní jezírko, voda se zde ochladí rychleji. Dost možná zde nebudou potřebné 4°C zachovány. V takovém případě je vhodné rybičky na zimu přemístit jinam. 
Pokud zazimování filtrace vypustíte a rozhodnete se ji nechat běžet celý rok, bude docházet k cirkulaci a víření vody. To s sebou přinese ještě větší prochlazení vody, takže může voda na dně jezírka klesnout pod 4°C. V některých případech zde může voda zamrznout, vaše ryby tak ztratí poslední útočiště. I když zapnutá filtrace zhorší rybám podmínky pro zazimování, může s sebou přinést i několik výhod. Pokud však chcete mít jistotu, že ryby přečkají zimu bez obtíží, můžete je přemístit do většího tepla.

Jaké výhody má zimní proudění vody v jezírku?

Díky neustálému proudění bude zanesen kyslík s živinami do všech částí jezírka – díky tomu přežijí bakterie Nitrosomonas – ty jsou nezbytné pro první stupeň biologického čištění vody. Pokud filtrace zapnutá nebude, bude tento biologický filtr prakticky mrtvý. U menších jezírek se však nemusíte bát filtraci vypnout. Nejen tyto, ale i ostatní bakterie přestanou vykonávat svoji činnost, pokud teplota vody klesne pod 5°C. Pokud však bude voda v jezírku proudit, bakterie se dají v období jara do pohybu rychleji. 

· Pohyb vody bude bránit vrstvení organického materiálu – jeho rozklad má negativní vliv na přezimování   ryb v jezírku. 
· Pokud budete filtraci používat i v zimě, budou i nadále odstraňovány hrubé nečistoty. 
· Další výhodou proudění vody je fakt, že dojde k lepšímu odvětrávání plynu z vody. To umožní škodlivým látkám opouštět vodu. 

Ponechání filtrace v jezírku po celou zimu s sebou přináší více výhod než nevýhod. Nejedná se však o variantu vhodnou pro každý typ zahradního jezírka. Pokud si nejste jisti s tím, zda je zazimování filtrace vhodné právě pro vaše jezírko, nebo zda bude lepší nechat filtraci v provozu, můžete se poradit s odborníkem.