Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Žáby v zahradním jezírku: nechat, nebo je odstranit?

Pokud jste si dosud mysleli, že se žáby vaší zahradě vyhýbají obloukem, jste pravděpodobně na omylu. Žáby tráví většinu svého života na souši, ideálně na místech, kde zůstanou skryty. Vodní plochy vyhledávají zejména za účelem rozmnožování. Pokud bude součástí vaší zahrady také jezírko, nabídnete jim tak další plochu, kterou mohou v průběhu jara využít. Nezabráníte jim v tom ani postavením překážek kolem zahrady – ploty, nízké zídky. Nic z toho jim nedělá při touze po rozmnožování problém. Věděli jste ale, že se ryby a žáby navzájem příliš nemusejí?

Ryby zlikvidují nejen larvy komárů, ale také žab a jejich pulců. Pokud chcete, aby vaše zahradní jezírko zdobily žáby, je vhodné vybrat takové, které bude mít i velmi mělkou část, kam se ryby nedostanou. Bohužel – v těchto mělkých plochách se bude dobře dařit komárům.

Žáby a základy, co byste o nich měli vědět

Žáby patří mezi bezocasé obojživelníky, ocas mají jen pulci – ten se však při metamorfóze vstřebává do těla. Žáby mají dlouhé a dobře vyvinuté zadní končetiny, které tvoří ideální podmínky k plavání nebo ke skákání. Právě skákání je pro žáby charakteristické. Žáby se živí primárně hmyzem, rozmnožují se ve vodním prostředí. Ve vodě dochází k vývoji vajíček, ale i pulců – ti dýchají pomocí žáber.

Z pulců se vyvíjejí dospělí jedinci, kteří dýchají vzduch. Ačkoliv s dospělosti přežívají zejména na souši, jejich plíce nejsou pro život na suchu dostatečně vyvinuté. Částečně dýchají přes kůži, ta musí být tenká a vlhká. I proto se zdržují ve vlhkém prostředí - například na stinných místech vaší zahrady.
Co jste o žábách nevěděli: Žáby jsou schopny vydržet bez potravy velmi dlouhou dobu – v některých případech mohou vydržet až 16 měsíců.

Jak probíhá rozmnožování žab?

S největší intenzitou probíhá rozmnožování žab v jarních měsících (duben a květen), později se rozmnožují poslední opozdilci. Žáby kladou vajíčka a samci je rovnou oplozují spermiemi. Jedná se o vnější oplození. Z vajíček se líhnou pulci. Ti se často stávají potravou jiných predátorů. Pokud ale přežijí, rozmnožují se o dva až tři roky později.

Žáby mohou být i užitečné

Pokud máte strach z toho, že by žáby negativně ovlivnily kvalitu vody, nemusíte se bát. K tomu, aby ji ovlivnily (například vyšším výskytem bílkovin ve vodě = více pěny), by se v jezírku musely vyskytovat ve velkém počtu. Jinak jsou žáby v jezírku neškodné, dokonce mohou jezírko pročistit. Pozor by si však měli dát jedinci s citlivější pokožkou – ropucha se brání napadení vylučováním malého množství jedu z kůže.

Zajímavost: Žáby se v průměru dožívají deseti let.

Jak žáby přežívají zimu?

Během zimy jsou žáby v útlumu. Většina z nich se schovává – v pařeništi, pod zahradním domkem, ale i mezi kameny ve skalce. Najít je můžete také mezi větvemi prořezaných stromů či za hromadou polen. Věděli jste, že obsazují také opuštěné myší díry v rohu zahrady?

Koho můžete potkat na své zahradě?

Pokud na své zahradě zahlédnete žábu, s velkou pravděpodobností to bude skokan hnědý, ropucha obecná, ropucha krátkonohá či zelená. K vzácným zahradním návštěvám patří skokan štíhlý a zelený, rosnička či kuňka. Věděli jste, že známé žabí „kvákání“ slouží ke společenským setkáním, přilákání partnera, vyznačení teritoria, ale také k zastrašení nepřítele?

Žáby a potrava

Žáby potřebují k rozmnožování klidné a stojaté vody. Ačkoliv se vám může představa žab ve vašem zahradním jezírku příčit, tito tvorové dokážou pročistit jezírko od vodní řasy, která tvoří jejich potravu. Přesněji potravu pulců. A ti jsou zpestřením jídelníčku pro KOI. Narozdíl od ryb a komárů se zde ale žáby příliš nezdrží. Potom, co nakladou vajíčka, se vrátí do stinných a vlhkých částí vaší zahrady. Zde se postarají o hmyz, červy, housenky, slimáky i šneky. Svým způsobem vás zbaví veškerého hmyzu, který vás na vaší zahradě může obtěžovat.

A co když žáby na zahradě chcete?

Pokud vám přítomnost žab ve vaší zahradě nevadí, naopak jim chcete dopřát co nejlepší podmínky k životu, čtěte dál.
Žáby nesnesou chemicky upravenou vodu – pokud nechcete zlikvidovat vajíčka a pulce, mělo by zůstat vypnuté také filtrační zařízení. V jezírku by neměly být ryby, které by pulce využily jako zdroj potravy. Žábám svědčí odstupňovaná hladina vody, každá si najde to, co potřebuje.
Vodní plochu můžete doplnit o vodní rostliny, jako jsou lekníny, modráska, ostřice a nedošáchor. Žáby se mohou schovat před sluncem. Vhodné jsou také rostliny ponořené do vody, které produkují kyslík. Ideální je růžkatec ponořený nebo lakušník vodní.
Břehy jsou ideální svažité, žábám se bude dobře vycházet ven. Břeh může být zčásti zarostlý, na čistě vydlážděném by se mohly v horkých letních dnech žáby přilepit k rozpálené ploše a následkem dehydratace uhynout.

Se žábami je ideální se smířit

Ačkoliv je dost možné, že byste se žab v okolí své zahrady a zahradního jezírka rádi zbavili, jedním z mála možných řešení je se s jejich existencí smířit. Ačkoliv je můžete zkoušet sbírat (samozřejmě v rukavicích) a odnášet k místnímu rybníku, ze vzdálenosti pár kilometrů se k vám rády vrátí – případně vás navštíví žáby od sousedů.

Likvidace žab se příliš nedoporučuje. A to nejen kvůli možným problémům se zákonem, ale také kvůli tomu, že se jedná o přirozenou součást přírody.

Ačkoliv se vám žáby nemusejí líbit na pohled, pro vaše jezírko mohou být prospěšné.