Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Pokud hledáte vodní rostlinu, která by neměla chybět v žádném zahradním jezírku (ani v tom vašem), zaměřte svoji pozornost na lekníny. Ty patří k nejatraktivnějším rostlinám, jež můžete do svého jezírka zasadit. Pokud chcete, aby se vám každým rokem odvděčily nádhernými květy, musíte vědět, jak na jejich pěstování. A o tom, jak na pěstování leknínů, vám dnes řekneme víc.

Proč je leknín leknínem?

Lekníny (latinsky známé jako Nymphaea) jsou pojmenovány po řecké nymfě, která si vzala život z lásky k Herakleovi. Říká se, že se z jejího mrtvého těla zrodily rostliny, které měly být symbolem čistého a krásného vzhledu – lekníny. Narozdíl od jiných vodních rostlin jsou lekníny čistě okrasnými rostlinami, i proto se k nim musíte chovat šetrně a ohleduplně.
Leknínům se daří v hlubších částech zahradního jezírka, pokud v něm žijí rybičky, je vhodné zakrýt povrch kontejneru, v němž jsou vysázeny. Lekníny nepatří k rostlinám čisticím vodu (o to se postarají jiné rostliny, ale i žáby).

leknín v jezírku
Květ leknínu

Kdy se můžete kochat krásou leknínů?

Lekníny kvetou nejčastěji v období od června do října, někdy můžete spatřit první květy už koncem dubna. Kořeny této rostliny jsou na dně jezírka, zatímco listy a květy plují na hladině. Puk roste pod vodou, na hladině jej uvidíte ve chvíli, kdy jsou lekníny připraveny k rozkvětu. Věděli jste o tom, že se květ leknínu otevírá v dopoledních hodinách a v hodinách odpolední se zase zavírá?

Lekníny mají také velice příjemnou vůni, která připomíná fialku, pomeranče, citrony a anýz. Některé voní jako vanilka, čajová růže nebo konvalinka.

Leknínům se daří v klidných vodách s dostatkem slunce. Voda v průběhu léta by měla dosahovat 15 až 20°C, vhodná je mírně kyselá voda (pH 6,8 až 8,5). V mírně kyselé vodě nedochází k tvorbě řas, lekníny pak mohou dobře dýchat. Otázkou zůstává, co na upravenou vodu řeknou případné rybičky. Pokud si lámete hlavu s množstvím leknínů na jedno zahradní jezírko, držte se zásady, kdy by lekníny neměly pokrývat více než polovinu vodní plochy. Jestliže máte v jezírku vodopád či fontánu, umístěte lekníny dál od nich, nesnášejí postřik vodou.

Z čeho se skládá leknín?

      Lekníny jsou složeny z oddenku, listů a květů.

  • Oddenek je část leknínu, která je ponořena pod vodou a pomocí přirostlých kořenů je připevněna v bahně. Slouží jako zásobárna důležitých látek, které jsou potřebné k přezimování a zároveň k bujení na jaře. Pokud chceme oddenky dělit, provádíme tak na jaře, nejpozději v průběhu května.
  • Listy leknínů jsou lesklé. Většinou jsou zbarvené do tmavě zelena až červeno-hněda. Jejich listová plocha se zvětšuje s narůstající hloubkou jejich usazení. Jejich přínosem je zamezení extrémního přehřívání vody a svým stínem omezují růst tolik nepříjemných a nevzhledných řas.
  • Poupě se začíná vyvíjet pod hladinou, postupně se zvětšuje a vytahuje se na hladinu. Počet květů jedné rostliny je závislý na jeho zdraví a kondici. Barva květů je nejčastěji bílá, červená nebo růžová.

Lekníny a rozměry

Výběr vhodných leknínů do vašeho zahradního jezírka, bude ovlivňovat několik faktorů – velikost, hloubka a umístění vašeho jezírka. Druhy, které můžete umístit do menších jezírek (s plochou do 50 cm čtverečních), vyžadují hloubku 40 až 80 cm. Velké lekníny potřebují hodně prostoru a hloubku 1 až 1,2 metru. Běžné lekníny dobře fungují v hloubce 60 až 90 cm.
Pokud je vaše jezírko minimalistické, bude vám stačit jedna rostlina. Mini lekníny potřebují hloubku 10 až 30 cm a 1 metr čtvereční. Listy takovýchto leknínů mají kolem 5 cm.

Jak na výsadbu leknínů?

Lekníny se sázejí v květnu až červnu. Mladší rostlinky je vhodné umístit nejprve do mělké vody, do hloubky je přesuňte až ve chvíli, kdy lekníny zakoření a narostou jim nové listy. Zdravá sazenice je dobře zakořeněná a má alespoň 5 zdravých listů. Ačkoliv můžete lekníny zasadit přímo na dno jezírka, vhodnější variantou je sázení do nádoby.

Poupata leknínů se vyvíjejí pod hladinou a růstem stonku jsou vyneseny na hladinu. Pokud máme již leknín s poupětem a chceme ho přesadit do větší hloubky, pak raději počkáme, než dané poupě odkvete. Pokud bychom leknín přesadili do větší hloubky před odkvetením, tak hrozí, že poupě vykvete pod vodou a nedosáhne na hladinu.

Když chcete sázet přímo v zahradním jezírku

Tuto metodu z hlediska kvality vody nedoporučujeme, dá se použít spíše u přírodních tůněk ale i lekníny můžete sázet přímo na dno zahradního jezírka pokud je hlubší než 60 centimetrů. V této hloubce dokáže leknín přezimovat. Sázení je jednoduché – nejprve použijte trochu substrátu, do kterého lekníny zasadíte. Rostlinu následně obsypte kameny a napusťte vodu. První listy na hladině můžete očekávat po pár týdnech.

Když chcete lekníny sázet do nádoby

Výsadbu leknínu doporučujeme do plastové nádoby, jednak se zabráni znečištění vody substrátem, úniku živin a také se usnadní manipulace s rostlinou – například během přezimování. Koš jednoduše vytáhnete z vody a přenesete ideálně do sklepa, kde koš umístíte do nádoby s vodou.
Ačkoliv jsou lekníny často prodávány přímo v nádobě, je vhodnější je přesadit. Ideální nádoba je mělčí a širší. Použít můžete také drátěný koš, pokud je hustě děrovaný a obalí se geotextilii. Tím zamezíte vymílání substrátu, díry budou ucpány kořeny rostlin, které budou odebírat živiny z vody. Případnou hnojivou tabletu umisťujte na dno nádoby tak, aby se kořeny hnojiva nedotýkaly a nemohlo se uvolňovat do vody. Substrátem naplňte nádobu do ¾, poté přidejte sazenici a dosypte substrátem, vrchní část poté zabalíme textilii a zatížíme kačírkem. 
Myslete na to, aby listy rostliny zůstaly nad povrchem půdy. Zeminu utlačte a zasypte kameny.  Neutlačená zemina by se proměnila v bláto, které by oddenek neudrželo. Nádobu s lekníny umístěte do jezírka – ideální volbou je přesunovat postupně z mělčí vody do vody hluboké.
Zhruba každé 4 roky měníme leknínům substrát – to provádíme pouze v jarním období. Po uplynutí prvních 3 až 4 let je možné lekníny dělit, a tím je tak množit. Od mateční rostliny oddělíme mladé, konkurenční lekníny a vsadíme je do vlastních nádob. Ponecháme jako mateční středně silný kvetoucí oddenek, nejtlustší oddenek už nebývá tak životaschopný.

Lekníny a substrát

Co se týče substrátu, zvolíme takový, který je určený pro vodní rostliny a lekníny (s jílovitou složkou). Další možností je namíchat jílovitou zahradní zem, dobře proleželý hovězí hnůj (čerstvý hnůj podporuje tvorbu řas) a rašelinu. Můžeme přidat kostní moučku (1 kg kostní moučky na 30 kg zeminy).

Přezimování leknínů

V hlubších jezírcích mohou lekníny přezimovat přímo pod vodou. U mělčích nádrží je vhodné vodu vypustit, lekníny překrýt 50 cm vysokou vrstvou listí a zatížit chvojím. V dubnu můžete tuto vrstvu odstranit, jezírko vyčistit a opět napustit. Pokud máte v jezírku rybičky a vypustit jej nemůžete, doporučujeme lekníny v koši či nádobě vytáhnout, přenést do sklepa a umístit do nádoby s vodou.