1. Můžeme mít v zahradním jezírku lekníny?
- Původní místo výskytu leknínů jsou bažiny a na živiny bohatá voda a proto se v jezírku podílí na zvyšování živin ve vodě a tedy růstu řas.
- Jestliže jsme se pro lekníny opravdu rozhodli, musíme dbát na správné zasazení.
- Nejlepší je použití zednického maltovníku (kalfas) při sázení, na dno dát kameny pro zatížení a odleželý suchý kravský hnůj a rohovinu.
- Poté navrstvit vlhkou hlínu smíchanou s pískem v poměru 1:1 a vrch utěsnit nepropustným jílem. Na jíl pak položíme velké ploché kameny pro zatížení . Živiny se nesmí uvolňovat do vody, aby nezkazily vodu.
2. Čistí rostliny vodu v jezírku?
- Ano, rostliny v jezírku čistí vodu – ale pouze krátkou dobu – v období vegetace. To je tehdy, kdy rostou a přijímají živiny z vody.
- Toto období trvá asi 2 měsíce. Následně se vytvoří květy a plody a rostliny začnou uvolňovat živiny a tyto živiny mohou využít řasy pro svůj růst.
3. Je potřeba rostliny v jezírku hnojit?
- Rostliny v zahradním jezírku rozhodně nikdy nehnojte!
- Živiny, které dodáme dříve nebo později využijí řasy.
- A proto doporučujeme do zahradního jezírka sázet rostliny podle úživnosti vody.
- Pokud máme v jezírku ryby, je bohatší na živiny a sázíme sem širokolisté rostliny, které jsou náročnější na výživu (např. žabník či šípatka).
- Naopak do jezírka koupacího, ve kterém nejsou ryby, kde je nízká úživnost vody, sázíme úzkolisté rostliny. Ty jsou nenáročné na výživu – ostřice, přeslička, sítina či zblochan.
4. Jakou péči potřebují vodní rostliny?
- Veškeré odumřelé či uschlé části je potřeba průběžně odstraňovat a zamezit spadu do jezírka.
- Při rozkladu by se uvolňovaly živiny. Rostliny zastřiháváme na podzim či z jara, kdy je na jezírku ještě led. Stonky necháme vyčnívat cca 5cm nad hladinou.




