Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Stavební povolení

Jak je to se stavbou zahradního jezírka podle zákona? Potřebujete stavební povolení nebo ne? Pojďme se na to společně podívat.

V zákoně zabývajícím se stavebním povolením se s termínem zahradní jezírko nesetkáte. Panuje tedy kolem této problematiky poměrně velká nejistota a proto je vždy nejlepší obrátit se na příslušný stavební úřad, brát každé jezírko individuálně a neřídit se ostatními, co už jezírko mají a šíří svoje zkušenosti se stavbou. Místně příslušný stavební úřad vám vždy poradí nejlépe, jak postupovat a zda stavební povolení potřebujete či nikoli. Z našich zkušeností můžeme říct, že stavební povolení většinou potřeba nebylo. Výjimkou je stavba vodního díla – v tomto případě existuje stálý přítok a odtok vody. Pokud byste přemýšleli o stavbě vodního díla, musíte požádat vodohospodářské úřady o nejrůznější povolení.

Důležité je rozhodně obejít sousedy, obeznámit je s vašimi úmysly a získat jejich souhlas. Není nic horšího, než špatné sousedské vztahy a soused, který vám bude schválně škodit.
Obecně bychom mohli rozdělit stavbu zahradních jezírek a vodních ploch podle povinnosti ohlášení a stavebního povolení takto:

  • 40 m² a méně - tuto velikost přímo neřeší zákon, bazény (často aplikováno i na jezírka) do této velikosti nepodléhají žádné ohlášce či stavebnímu povolení zahradního jezírka.
  • 40-300 m³ a hloubka max. 3m - u této velikosti už úřady především požadují ohlašovací povinnost, ideálně provézt náčrt jezírka s umístěním v zahradě a zajít na stavební úřad kde Vám sdělí více
  • 300 m³ a více - stavební povolení a řešení s vodoprávním úřadem, po domluvě Vám můžeme doporučit v příslušné lokalitě v ČR autorizovaného projektanta který by Vám s řešením lokálně pomohl