Ryby a ostatní živočichové

Zahradní jezírko svou přítomností na pozemku a vodní plocha sama o sobě přitáhne automaticky nový život. Budete moci pozorovat vážky, pít ptáky nebo se také vyhřívat různé druhy žab. Je to zcela jistě krásná podívaná a zároveň relax pro vaše oči. Chcete však jezírko ještě více oživit? Vnuknout mu úplně nový život? Pak si ho můžete zkrášlit okrasnými rybami, které se budou prohánět jezírkem a dodají mu ten pravý vzhled. Jaké ryby jsou vhodné do zahradního jezírka? Patří mezi ně KOI kapr, jeseter, karas, ostroretka, jesen, veslonos a další. Pojďme se spolu na jednotlivé druhy podívat.

KOI kapr

Tento druh ryby je zcela vhodný k chovu v zahradním jezírku. Dá se říci, že každé správné zahradní jezírko by mělo být obohaceno o tyto nádherné ryby a neměly by v něm chybět – dodají mu opravdu nový život a stávají se chloubou, kterou budou všichni obdivovat. Jedná se o nejzbarvenější typ ryby na světě a existuje několik barevných variant. Jejih chov je poměrně nenáročný, vyžadují však adekvátní filtrace, silné čerpadlo a UV lampu s výkonem 3-4w na 1m3 vody. KOI krmíme každý den malými dávkami vydatným krmivem obohaceným na vitamíny a na látky podporující krásné a syté barvy. Je důležité zvolit správnou velikost granulí, ta by neměla být větší než je ústní otvor ryb. Správné krmivo volíme podle ročního období a ryby přestáváme krmit v době, kdy teplota vody v jezírku poklesne pod 10 °C . Více o KOI se dočtete v samostatném článku zde.

Jeseter

Jeseterů existuje mnoho druhů (ruský, bestěr, sibiřský, albín, hvězdnatý, vyza velká, malý) a jsou považovány za velmi krásné a elegantní ryby. Vesměs všechny jsou vhodné k chovu v zahradním jezírku. Doporučujeme však jejich chov ve větších jezírkách z důvodu velikosti jeseterů, která může být i přes 1 metr délky. Jsou to aktivní plavci a potřebují prostor pro pohyb. Jejich tělo je pokryto kostěnými výrůstky, které mají většinou jinou barvu, než je barva těla. Krmíme je každý den přiměřeným množstvím krmiva, které je potápivé a padá tak na dno jezírka. Jejich chov je poměrně nenáročný, vyžadují však adekvátní filtraci, čerpadlo a UV lampu. Na rozdíl od KOI je můžeme krmit velmi malým dávkami krmiva i během zimy, kdy je teplota vody pod 10 °C.

Karas

Ryba několika barevných kombinací zcela vhodná do zahradních jezírek. Velmi nenáročná ryba na čistotu vody a nenáročná na samotný chov. Často je shlukují a vytvářejí hejna. Ne nadarmo je považována za plevelnou rybu a dost často dochází k přemnožení. Krmíme plovoucím krmivem vhodné velikosti. Ostroretka stěhovavá Nenápadná, přitom velmi účinná a hodná ryba do zahradního jezírka. Je vysazována zejména kvůli schopnosti požírat vláknitou řasu. Ve vodě není barevně příliš výrazná a není chloubou jezírka, její přínos je však opravdu obrovský. Můžeme krmit potápivým krmivem určeným pro jesetery adekvátní velikosti.

Jelec Jesen

Svými barevnými variantami vytváří výraznou stopu v zahradním jezírku. Shlukuje se do větších hejn a aktivně plave ve vodním sloupci. Přijímá potravu určenou pro kaprovité ryby. Je možné ho krmit i potápivým krmivem určeným pro jeseterovité ryby.

Veslonos americký

Ačkoli je její chov v zahradním jezírku velmi specifický a náročný, tak tyto ryby doporučujeme k chovu v zahradních jezírkách – především větší velikosti. Vyžadují specifický přístup a jejich krmení je poměrně problematické. Ve volné přírodě se krmí volně plovoucím planktonem ve vodním sloupci, což v zajetí nejsme schopni simulovat. V zajetí se veslonos krmí speciálním krmivem, které se velmi pomalu potápí a simuluje tak plovoucí potravu ve vodním sloupci. Při nákupu tak vždy vyžadujte od prodejce garanci, že veslonos je naučen přijímat potravu na bázi potápivých granulí. Ryba je vzhledově charakteristická svým dlouhým rypcem, ve kterém jsou umístěny hmatové buňky. Barva těla je šedá až černá.