Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Zahradní jezírko utváří celek a poutá oko pozornosti ze všech stran, je tedy nezbytné věnovat pozornost při stavbě nejen samotnému jezírku, ale zaměřit se také na jeho okolí. Je dobré tedy již před samotnou stavbou jezírka namyslet, jak bude utvořené okolí, aby nebyl narušen celistvý koncept zahrady.

Je dobré promyslet si přechod z jezírka do trávníku, rozmístění dřevin, rozložení přístupových cest a zda se u jezírka bude nacházet terasa. Pokud máte jezírko v japonském stylu, můžete zvážit rozmístění japonských lamp a jejich zakomponování do terénu.

Přechod do trávníku je velmi diskutovaná záležitost, kdy se nabízí mnoho variant. Lze zvolit kačírkovou zónu, která bude vytažena kolem jezírka a bude plynule navazovat na trávník.

Osázení dřevinami je velice hezký prvek, který patří do každé zahrady a k vodní ploše doslova patří. Můžete volit vodní rostliny, vlhkomilné rostliny nebo jiné dřeviny, jakými jsou stromy a keře. Hodně rozšířený je buksus, který se dá snadno tvarovat a vytváří tak krásné prvky v zahradě podle naši libosti. Perlou okolí jezírka může být japonská borovice, která je uměle vyšlechtěná do nejrůznějších tvarů a stává se z ní obrovská dominanta. Vodní plocha je často dotvářena nejrůznějšími valy, do kterých jsou zasazeny balvany a právě zmiňované dřeviny. Z balvanů se dá utvářet potok a kaskáda. Pokud budete umisťovat dřeviny do přímého okolí jezírka, můžete využít jejich příjemného stínu aspoň k částečnému zastínění jezírka a tím omezit vysoké teploty v letních měsících. Na druhou stranu budete v tomto případě muset častěji čistit filtr, vysávat a čistit skimmer – listí i jehličí z přítomných dřevin napadá do jezírka a vodu tak znečišťuje.

Věnujte důležitou pozornost i cestičkám, které vedou k jezírku. Můžete je nechat přírodní sestavené pouze z trávy, nebo zvolit cestu betonových dlaždic, mulčovací kůry, písku nebo z kamenné dlažby. Pokud se vydáte cestou, kdy zvolíte druhou variantu příchozích cestiček, pak je důležité perfektně připravit podklad na který bude pokládat betonovou dlažbu, dlažbu z kamenů a další.

Poslední věcí, kterou byste měli zvážit je přítomnost mola či lávky. Jsou to krásné doplňky jezírka a kombinace dřeva a vody vypadá vždy nádherně. Pokud se pro molo rozhodnete, můžete pod něj schovat mnohdy velký filtr a celou filtrační technologii. Můžete si na něj umístit stolek se židlemi a krásně relaxovat u skvostu vaší zahrady. Krmení ryb z mola nabízí také nezapomenutelné zážitky.

Nabídka z e-shopu

Nakupujte vybavení u nás

skladem

Oddělovací lemovka nerez

480 Kč

Oddělovací lemovka.