Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Jaké vzduchování jezírka budete potřebovat? To vše je potřeba při výběru vzduchování sledovat?

Vzduchování zahradní jezírka

Kyslík v jezírku je důležitý jak pro správné fungování biologické filtrace, tak pro živočichy žijící ve Vašem jezírku. Nedostatek se pozná u jezírek s rybami snadno, jsou apatické, pohybují se blízko hladiny a lapají po dechu. Zároveň účinnost biologikého filtru rapidně klesá při nedostatku kyslíku a s tím je spojená kvalita a průhlednost vody, proto tuto hodnotu není dobré podceňovat, přitom stačí tak málo. Kyslík se sice do jezírka dostává přirozeně - vzniká fotosyntézou vlíknitých řas v jezírku, dále je do jezírka hnán v kterémkoli místě, kde dopadá voda na hladinu. Každá kaskáda či vodopád tak přinášejí do jezírka tolik potřebný kyslík. Ovšem zelené řasy jsou v jezírku zcela nežádoucí - v noci kyslík neprodukují, naopak ho spotřebovávají. Je tedy nezbytné kyslík do zahradního jezírka dostat jinou cestou.

Jak na výběr vhodného vzduchování pro jezírka

Vzduchovací systém se skládá ze vzduchovacího kompresoru, vzduchovacích rozvodů, a vzduchovacích kamenů… Při výběru vhodného vzduchování je potřeba se řídit několika základními zásadami:

  • Důležitý je výkon kompresoru a jeho spotřeba, výkon se nejčastěji udává v litrech vzduchu za jednotku času, spotřeba je pak ve Watech, musíte myslet na to že kompresor často pojede nonstop proto je údaj o spotřebě poměrně důležitý pro Vaši peněženku:)
  • Vzduchovací kompresor by měl být určený přímo pro jezírka, nedoporučujeme používat kompresory pro akvária. Kompresor pro jezírka je určený pro venkovní použití, má delší napájecí kabel a vyšší výkon.
  • Vzduchovací kameny musí být z kvalitních materiálů, aby z nich bublinky vycházely rovnoměrně. Je důležité aby bublinky byly co nejmenší, protože jedině tak dochází k dobrému vázání kyslíku ve vodě a do chazí tak ke kvalitnějšímu okysličení.
  • Zabraňte aby voda zpětným rázem prošla do těla kompresoru.
  • Vybírejte pouze z kompresorů, ke kterým je možné dokoupit náhradní membrány, nebo které tyto náhradní membrány již obsahují jako součást balení. Membrány mají určitou životnost a po několika letech může dojít k jejich poškození. Membrány se dají snadno vyměnit, ale pouze v případě, že je můžete sehnat.

Vzduchování pro zahradní jezírka naleznete na e-shopu Small Lake!