Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

K zahradním jezírkům neodmyslitelně patří vodní rostliny. Díky nim bude vaše jezírko vypadat přirozeně a do zahrady lépe zapadne. Aby se rostlinám ve vašem jezírku dařilo, musí mít v jezírku zabezpečeny vhodné podmínky. Na našem trhu je dostupná spousta druhů, každá rostlina má svoje špecifické požadavky a nároky. Při výběru rostlin je proto potřeba zvážit hned několik faktorů:

Kompozice

Před tím než začnete rostliny do jezírka sázet, je dobré mít představu o tom, jak by mělo jezírko po dokončení vypadat. Aby osázení jezírka působilo přirozeně, vysaďte vždy od jednoho druhu více kusů a vytvořte tak malou skupinku. Je potřeba počítat s tím, že rostliny se časem rozrostou, takže se nesmí sadit příliš blízko sebe. Nepřehánějte počet druhů, ať to u vás na zahradě nevypadá jako v botanické zahradě. Aby vám jezírko dělalo radost celou sezónu, vyberte druhy s různou dobou květu a doplňte je rostlinami s okrasnými listy. Zvažte taky barevnou kombinaci.

Světlo a obsah živin

Některým rostlinám vyhovuje plné slunce, jiné zas preferují polostín nebo stín. Závisí to vždy na konkrétním druhu. Obsah živin ve vodě limituje výběr rostlin, proto je důležité znát jejich nároky. Některé rostliny vyžadují vodu na živiny chudou, některé středně výživnou. Většina rostlin ale potřebuje vody s vysokým obsahem živin.

Hloubka vody

Jednotlivé druhy rostlin mají různé nároky na hloubku vody. Vodní a mokřadní rostliny se podle druhu stanoviště dělí na:

  • ponořené – celá rostlina včetně listů je pod hladinou
  • vynořené – kořeny a spodní část rostliny je pod vodou, květy a listy jsou vynořené
  • splývavé – rostliny mají kořeny ve vodě, ale jejich listy splývají na vodní hladině; typickým příkladem jsou lekníny
  • volně plovoucí – rostliny nejsou zakořeněny v substrátu, ale volně se vznáší ve vodním sloupci nebo plavou na hladině
  • pobřežní – nejpočetnější skupina rostlin, patří sem všechny rostliny rostoucí na vlhkém okraji jezírka

Pro inspiraci pro Vás vybíráme několik často používaných druhů:

Lekníny a stulíky

Jedná se o rostliny hluboké vody, s listy a květy splývavými na hladině. Velké oválné listy částečně zastiňují hladinu jezírka, a tím vodu chrání před přehříváním. Lekníny (Nymphaea sp.) se umísťují do hloubky 60-80 cm (záleží od konkrétního kultivaru). Pro menší jezírka a jezírka s menší hloubkou doporučujeme malé a trpasličí kultivary. Stulíky mají na rozdíl od leknínů menší kulaté květy žluté barvy. Stulík žlutý (Nuphar luteus) i větší hloubku vody, a to až do 150 cm.

Rostliny litorální zóny

Vynořené rostliny jsou vysazeny po obvodu jezírka, v zóně s hloubkou vody od 0 do 30 cm. Kořeny a spodní části rostlin jsou ponořeny ve vodě, vrchní část rostliny je vynořena nad hladinu. Pro tuto část jezírka je vhodné velké množství druhů, takže si určitě vyberete.

Mezi nejznámější výrazně kvetoucí rostliny této skupiny patří kostace – domácí kosatec žlutý (Iris pseudacorus), modře až fialově kvetoucí kosatec různobarevný (Iris versicolor) nebo kosatec luisianský (Iris luissiana). K dalším oblíbeným kvetoucím rostlinám patří šmel okoličnatý (Butomus umbellatus), kelklířka žlutá (Mimulus luteus), máta vodní (Mentha aquatica) nebo pryskyřníky (Ranunculus sp.). K náročnějším, ale o to krásnějším pak patří například modráska srdčitá (Pontaderia cordata) nebo šípatka střelolistá (Sagittaria sagittifolia).

Aby bylo vaše jezírko zajímavější, je dobré ho doplnit i rostlinami s okrasnými listy. Mezi vděčné druhy patří například prustka obecná (Hippuris vulgaris), ostřice (Carex paniculata, C. Acutiformis), přesličky (Equisetum japonicum, E. variegatum, E. Scirpoides) nebo sítiny (Juncus sp.).

Specifickou skupinou rostlin jsou pak rostliny se zvýšenou schopností čištění vody. Patří sem především orobince (Typha laxmanii, T. Latifolia) a rákosy (Phragmites australis). Rákosy jsou však poměrně rozrůstavé, proto se spíš doporučuje použití chrastice rákosovité (Phalaris arundinacea).

Rostliny pobřežní zóny a vlhkomilné rostliny

Do této skupiny patří rostliny rostoucí na vlhkém okraji jezírka. Některé můžou růst ještě částečně ve vodě, jiným stačí jenom vlhká půda v okolí jezírka. Typickým příkladem je blatouch bahenní (Caltha palustris) nebo pomněnka bahenní (Myosotis palustris). Z vlhkomilných trvalek jsou to pak třeba touleň srdčitá (Houttuuynia cordata), vrbina penízková (Lysimachia nummularifolia) nebo mazus plazivý (Mazus reptans).