Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Zimní měsíce jsou pomalu za námi a nastává období jara, které je spojené s mnoha úkony, které je nezbytné udělat pro správné fungování jezírka. Na jaře ožívá zahradní jezírko velice brzy a nesmíme nic zanedbat. Zde Vám přinášíme pár tipů, jak se o jezírko postarat, na co si dát pozor a co všechno udělat. 

  • Je důležité z hladiny odstranit veškeré nečistoty pomocí síťky, dále vyčistíme dno jezírka od zbylých sedimentů (vysavačem nebo síťkou). Vodu není třeba obměňovat, pokud však bude voda špatná a bude nutné ji alespoň částečně obměnit, musíme být opatrní. Velmi malá obměna nevadí, s větší obměnou však počkáme na teplejší počasí.
  • Je dobré zkontrolovat stav čerpadla, především prověříme zanesení rotoru vodním kamenem, který by mohl bránit v jeho otáčení. Pokud je rotor a čerpadlo zaneseno vodním kamenem, zbavíme se ho pomocí kyseliny solné, případně můžete použít samotný ocet.
  • Pokud používáte UV lampu (vřele doporučujeme), měli byste vyměnit na začátku každé sezóny UV zářivky a krycí křemíkovou trubici vyčistit od vodního kamene.
  • Zkontrolujeme stav filtrů a filtračních materiálů. Filtrační systém spustíme, když se teplota vody pohybuje okolo 10 stupňů - je důležité vyvarovat se spuštění filtrace v době, kdy hrozí noční mrazy, aby nedošlo k porušení UV lampy a tím k úniku vody.
  • Po spuštění filtrace dochází k lepšímu prokysličení vody v jezírku, začínají se vytvářet nitrifikační bakterie a celkově má proudící voda velký význam. Neměli bychom opomenout zkontrolovat jezírko, zda se nám neztrácí voda, čerpadlo funguje správným způsobem, svítí nám UV lampa.
  • Při spouštění filtrů nesmíme zapomenout na aplikaci startovacích bakterií. Pomocí startovacích bakterií filtr dosáhne plného výkonu.
  • Nyní však do filtru nalijeme nebo nasypeme pouze půlku balení. Druhou polovinu přidáme, jakmile začneme krmit ryby. Pokaždé když přidáme startovací bakterie, vypneme na 3-4 dny UV lampu.
  • Ryby jsou po zimě oslabené a nejsou připravené na příjímání potravy. S krmením počkáme na dobu, kdy teplota vody dosáhne 12 stupňů. Začínáme s lehčím krmivem (např. Wheat Germ). Krmivo je dobré obohatit o probiotika a vitamíny, které rybám posílí imunitu.
  • Při teplotě nad 10 stupňů aplikujeme přípravek proti růstu řas (např. Super Pond). Jedná se o inhibitátor fotosyntézy, takže nejen že řasy likviduje, ale zároveň funguje jako prevence.