Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Filtrace zahradního jezírka

Mechanická filtrace je u jezírka velmi důležitá, pomáhá odstranit nejhrubší mechanické nečistoty jako jsou listí, pyl a prach, zbytky krmiv, výkalů od ryb a ostatní organické a anorganické částice, které poté mohou zanášet biologickou část filtrace, která je nemusí stíhat odbourat. Nečistoty zachycené v této filtraci jsou nejčastěji nositeli živin pro dusíkaté a fosfornaté látky. Rychlé odbourání těchto látek zabrání jejich rozkladu a přísunu nadbytku živin, které jsou hlavními zdroji pro růst vláknitých řas a dalších problémů s vodou v zahradním jezírku, navíc výrazně odlehčí práci biologické části filtrace v jezírku, tudíž se snižují intervaly údržby, či velikost biologického filtru.

Bubnové filtry

Bubnový filtr je špičkový, plně automatický, mikrosítový mechanický filtr pro zahradní jezírka. Dokáže zachytit 5x menší částice než běžný štěrbinový filtr. Nejčastější provedení dokáže odfiltrovat nečistoty do velikosti 60mic. Je vhodný i pro velké rybníky, jezírka a rybochovná zařízení. Patky bubnového filtru jsou nastavitelné. Voda sama gravitačně natéká do filtru, kde musí protéci přes filtrační buben, který je opatřen velmi jemnou síťovinou. Při zanesení bubnu nečistotami poklesne hladina vody v komoře za bubnem a automatika sepne režim čištění. Buben otáčí motor a tlakové čerpadlo Vliesové filtryTento typ filtru je koncipován pro likvidaci organických látek nacházejících se na hladině zahradního jezírka nebo rozpuštěných přímo ve vodě zahradního jezírka. Účinnost těchto filtrů je závislá na použitém vliesu, respektive na jejich gramáži. Nejčastěji používané filtry mají hustotu vliesu o gramáži 55g na jeden metr čtvereční. Samotný vlies je nezbytné čas od času měnit, jeho trvanlivost je dána mírou nečistot a délkou spuštění. Mezi největší výhody patří automatická detekce znečištění vliesu. Zabudovaná sonda hlídá propustnost vliesu a při jeho znečištění dojde automaticky k natažení nové vrstvy vliesu. Mezi nevýhody patří vyšší pořizovací cena.Ebara ostřikuje shora buben vysokotlakými tryskami. Z vnitřní části bubnu oproti tryskám je koryto pro svod nečistot, znečištěná voda samovolně odchází do kanalizace. Vnitřní část bubnu je žebrovaná, tak se lehce dokáže bubnový filtr zbavit i těžkých a velkých nečistot jako je např. kamení, klacky, šišky nebo listí v zahradním jezírku. Bubnový filtr je vyroben z prvotřídního nerezu a je tak zaručena jeho dlouhá životnost. Je důležité vědět, že bubnový filtr disponuje určitými nevýhodami. Tou největší je absence biologického filtru. Je tedy dobré za bubnový filtr připojit jěště jeden filtr biologický.

Vliesové filtry

Tento typ filtru je koncipován pro likvidaci organických látek nacházejících se na hladině zahradního jezírka nebo rozpuštěných přímo ve vodě zahradního jezírka. Účinnost těchto filtrů je závislá na použitém vliesu, respektive na jejich gramáži. Nejčastěji používané filtry mají hustotu vliesu o gramáži 55g na jeden metr čtvereční. Samotný vlies je nezbytné čas od času měnit, jeho trvanlivost je dána mírou nečistot a délkou spuštění. Mezi největší výhody patří automatická detekce znečištění vliesu. Zabudovaná sonda hlídá propustnost vliesu a při jeho znečištění dojde automaticky k natažení nové vrstvy vliesu. Mezi nevýhody patří vyšší pořizovací cena.

Vortex, odstředivka

Velká odstředivka zajistí zachycení i těch nejjemnějších nečistot jako je bahno, výkaly ryb, listí a řasy. Jak to funguje? Princip je jednoduchý: Voda ze zahradního jezírka přitéká doprostřed výšky odstředivky, do ní je přívod zaústěn excentricky, aby docházelo k rotaci vody, přepad z odstředivky je v horní části, takto je zaručeno, že nečistoty rotují ve vodě a klesají dokud se neusadí na dně. Dno je vyspádované, aby se usnadnila sedimentace a odkalování. Zapojení je možné čerpadlově i gravitačně. Na odkalování je šoupě 63/75 mm Odstředivka má tu výhodu, že se na ní nemá co pokazit a je funkční i když je do poloviny plná bahna, toto jiné filtry pro zahradní jezírka neumí. Naše firma tyto filtry na realizacích jezírek a filtrací upřednostňuje v kombinaci s biologickým filtrem Jumbo nebo jako kompakt Centrvortex C20-C 115. Odkalovací potrubí včetně šoupěte 63 mm je součástí.

Štěrbinový filtr

Štěrbinové filtry jsou vhodné především pro ty, kteří chtějí filtrovat a mechanicky odstraňovat z jezírka primárně hrubé nečistoty plovoucí na hladině zahradního jezírka jako jsou listí, dlouhé zelené řasy a další. Mnohdy se používají jako předfiltr, mají však jednu nevýhodu a tou je nemožnost odfiltrovat jemnější částice, které tak vstoupí přímo do následuícího filtru. Pro odfiltrování jemnějších částic se více hodí odstředivka. Mezi výhody ovšem patří velmi vysoká účinnost při čištění hladiny jezírka od naplavených nečistot, dále jsou opatřeny bezpečnostním přepadem, který zabraňuje přetečení filtru při jeho ucpání. Jejich provoz je velmi tichý a energeticky nenáročný.