Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Založení okrasného fóliového jezírka

Pokud si chcete jezírko postavit svépomocí a netroufáte si na nějaké profi provedení, pak je právě okrasné fóliové jezírko určeno právě pro vás. V první řadě je dobré promyslet si přibližný tvar jezírka a jeho umístění v zahradě. Přeci jen, když už ho jedné zbudujete, budete ho těžko přenášet na jiné místo v zahradě. Je dobré si namalovat na zem přibližný tvar jezírka a ten pak vyladit k dokonalosti a spokojenosti všech uživatelů. Jakmile si ujasníte finální tvar a podobu jezírka, přicházíme k samotnému výkopu. Jezírko je dobré dělat kaskádovitým způsobem od nejmělčí části postupovat směrem doprostřed, kde bude hloubka největší. Pobřežní zóna slouží k umístění rostlin, kdežto hluboká část je primárně určena pro vaše nové miláčky, kteří se budou prohánět v jezírku a vdechnou mu nový život. Ve většině případu u takovéhoto jezírka zvládnete výkopy manuálně, pokud by jste chtěli realizovat jezírko větší, vždy je lepší zahradní technika, která vám práci velice usnadní.

Co s fólií?

V takových to případech používáme fólii o tloušťce 1 mm, která se pokládá v jednom kuse a její instalace je tak velmi jednoduchá. I když nenechte se zmást, fólie bývá pěkně těžká, takže každá volná ruka se hodí a i natahování fólie a její vyhlazování tak, aby vzniklo co nejméně skladů a faldů, vyžaduje více osob. Pod fólii se jako izolační vrstva pokládá v jednom sklad geotextílie a ta chrání fólii proti protržení. Na vytažení fólie si dejte opravdu záležet. V každém záhybu se budou usazovat nečistoty, které přispívají ke zhoršení kvality vody.

Kam s vykopanou zeminou?

Během výkopu zahradního jezírka vám zůstane velké množství zeminy. Kam s ní? Můžete ji použít do stávajících květináčů a nebo z ní vymodelovat další prvek v zahradě, jakým bude val. Věřte, že valy vytvářejí krásné prvky v zahradách, obzvláště když jsou osázeny dřevinami a rostlinami a jsou v nich zasazeny kameny. Může se tudy vinout potok a tím se voda vracet do jezírka. Další výhodou valu je taková, že za něj můžete snadno schovat filtr a ten vám tak nebude narušovat harmonii celé zahrady.

Okraje jezírka a okolí

Okraje jezírka se nejčastěji vysypávají kačírkem, který vytváří krásné mělké zóny vhodné jako brouzdaliště a jako domov pro vodní rostliny. Můžete ho dotvořit i většími kameny, které se stanou opravdovou dominantou celého jezírka. Vše záleží na vašem vkusu a dané zahradě. Přeci jen ne všechno se hodí do každé zahrady. Přemýšlejte s rozvahou a dejte si s plánováním opravdu záležet.

Filtrace

Nezbytnou součástí i takovéhoto jezírka je filtrační systém, který vám zaručí krásnou čistou vodu. Ten se skládá z čerpadla, UV lampy a filtru. Při výběru takovéto techniky se obraťte na odborníky, kteří vám poradí adekvátní produkty k vašemu jezírku. Vysypat dno kačírkem nebo pískem? Toto nikdy, opravdu nikdy nedělejte! Mezi spáry kačírku zapadávají nečistoty, které zde hnijí a znečišťují vodu. I když budete mít vysavač, tak z kačírku tyto nečistoty z hluboké části nikdy nevysajete. Vyvarujte se této chybě, kvůli které budete z jezírka nešťastní.