Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Zdroj vody v jezírku

Jezírko máte hotové a chystáte se ho napustit? Jaká voda je vhodná k napuštění jezírka? Můžete použít libovolný zdroj vody? Můžete hned po napuštění do jezírka dát ryby? Před napouštěním jezírka vzniká mnoho otázek, na které je dobré si odpovědět a řídit se správnými postupy. Z našich dlouholetých zkušeností víme, že jezírko musí být napuštěno pouze vodou z vodovodního řádu a to hned z několika důvodů. Někdo může namítat, že má doma retenční nádrž na dešťovou vodu nebo vrtanou studnu a tak je pro něj zbytečné napouštět jezírko z vodovodního řádu a za vodu tak platit. Je to zbytečnost? Opravdu není! Pouze voda z vodovodního řádu má tu správnou tvrdost, hodnotu pH, alkalitu a správný obsah minerálních látek. V drtivé většině je voda použitá ze studní příliš tvrdá a to může mít neblahé následky na vaše čerpadlo – díky tvrdosti vody dochází k rychlému utvoření vodního kamene kolem rotoru a tím k poškození celého čerpadla. Naopak dešťová voda bývá příliš kyselá a hodně měkká. Ovšem i tato voda je nevhodná k napuštění jezírka – nastává zde problém s nastolením biologické rovnováhy, kterou pak musíte utvářet pomocí chemických přípravků.

Kdy je správný čas dát ryby do jezírka?

Pokud chcete své jezírko oživit přítomností ryb, musíte ho na to nejprve připravit. Jak? Jak dlouho to zabere? Jak jsme si již řekli, je nutné jezírko napustit vodou z vodovodního řádu, která má nejlepší parametry pro nastolení rovnováhy v jezírku a je nejvíce šetrná k technice. Ryby do jezírka však hned umístit nemůžete, mohli byste jim ublížit a to nikdo nechce. Jednak voda je plná chlóru, který je pro ryby nežádoucí. V tomto případě však stačí zhruba 3 dny nechat vodu „orazit“ a tak ji chlóru zbavit. Nicméně je důležité nechat nastartovat i filtr a vytvořit v jezírku biologickou rovnováhu. To vám zabere 10-14 dní, úplné minimum je 7 dní. Po uplynutí této doby můžete s klidným svědomím dát své nové miláčky do jezírka a těšit se z jejich přítomnosti.

Přívod a přepad

Jako přívod vody nejčastěji slouží potůček, kaskáda, vodopád nebo chrliče vyrobené z nerezu jako designový prvek. Voda se vrací z filtru a přitéká zpět do jezírka vždy přefiltrovaná a vyčištěná od veškerých nečistot.
Přepad je prvek, který se instaluje z bezpečnostních důvodů, když by nastala nenadálá událost, např. obrovský příval vody. V tomto případě by jezírko nestíhalo takový příval vody absorbovat a voda by se rozlila do okolí a mohla zaplavit i veškerou technologii. Z našich zkušeností se však tento prvek příliš neinstaluje, voda v jezírku se napouští cca 5 – 8 cm pod okraj a přetečení tak nehrozí. Na zvážení je vybudování přepadu u jezírek, které jsou přímo navázané na obytné plochy.