Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Jak ukončit okraj jezírka? Jak oddělit vodní plochu od trávníku a zahrady? Existuje mnoho způsobů, pojďme se na ně společně podívat a říct si k nim pár slov.

1. Ukončení pomocí kačírku

U tohoto ukončení je nezbytné na okraji jezírka vytvořit val a následně žlábek. Val nám podrží kačírek, aby nedošlo k jeho sesunutí do jezírka. Důležité je vytáhnout fólii a geotextílii přes žlábek až po vrchní okraj. Kačírek tímto způsobem drží fólii, je nemožné, aby sjela dolů.

2. Ukončení pomocí kamenů

Na okraji jezírka je vytvořen kaskádovitý schodek, na kterém leží kameny a drží fólii spolu s kačírkem, který je nasypán nad kameny. Do kačírku můžete umístit vodní rostliny a celou zónu tak zkrášlit. Pod kameny i kačírkem je vytažena fólie společně s geotextílií, která je položena pod i na fólii.
 

 

3. Ukončení pomocí lemovky

Řešení pro ostrý přechod mezi vodní hladinou a trávníkem pro nezděná jezírka. Vodní hladinu od trávníku odděluje nerezová lemovka, která je vsazená do betonového lóže. Aby byla zajištěna nepropustnost vody je lemovka potažena geotextílií, na kterou se následně přichytí poplastovaná lišta a na ni se navaří fólie. Vzniklou zónu můžeme vykládat kameny a kačírkem.

 

4. Ukončení pomocí lemovky do bednění

Jedná se o stejný princip jako v předcházející variantě s tím rozdílem, že se tento způsob používá výhradně u zděných jezírek. Nerezová lišta je pomocí nýtů přichycena do bedněním na ní se natáhne geotextílie a přichytí se poplastovanou lištou pomocí nýtů, na kterou se navaří fólie.
 

5. Ukončení pomocí terasy

Varianta pro vyzděná jezírka, kdy do štěrkového lóže usadíme dřevěný rošt, na který následně položíme dřevěnou terasu. Na hraně bednění se nachází poplastovaná lišta, která drží geotextílii a je na ní následně navařena fólie. Provedení je velmi efektní a nejčastěji se provádí u koupacích jezírek.
 

6. Ukončení pomocí trámu bez zóny

Opět varianta ukončení okraje jezírka používaná výhradně u jezírek vyzděných. Na hraně bednění se nachází poplastovaná lišta, která drží geotextílii a je na ní následně navařena fólie. U standardního bednění nám vznikne plocha široká 15 cm, na kterou umístíme těžký dubový trám a tím oddělíme vodní hladinu od trávníku. Ze zadní strany trámu se umístí poplastovaná lišta, která nám přidrží geotextílii a následně se na ni přivaří fólie. Terén je nezbytné výškově upravit podle výšky trámu.

7. Ukončení pomocí trámu se zónou

Varianta pro zděná i nezděná jezírka. Důležité je vytvořit kaskádovitý okraj, který je postupně vyskládán kameny a kačírkem. Přechod mezí vodní hladinou a trávníkem pak tvoří těžký dubový trám. Ze zadní strany trámu se umístí poplastovaná lišta, která nám přidrží geotextílii a následně se na ni přivaří fólie. Pod kameny a kačírek je důležité umístit geotextílii.

 

8. Ukončení pomocí velkých kamenů