Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Izolace, folie

Ať už máte jezírko vyzděné nebo ne, ja potřeba ho zaizolovat proti úniku vody. K tomu je určena jezírková fólie, pod kterou se ještě jako ochranná vrstva proti protržení fólie pokládá geotextílie. Jaké druhy jezírkových folií existují? Jakou vám doporučíme?

Geotextílie

Pod jezírkovou fólii, která je hydroizolační, je nutné položit jednu nebo více ochranných vrstev speciální geotextilie, která zabrání případnému mechanickému poškození fólie. Dimenze geotextilie se uvádí zatížením v gramech na m2. Běžně se používá geotextílie o zatížení 300 g/m2. Znašich zkušeností víme, že tato gramáž je dostačující a není třeba v drtivé většině případů používat gramáž větší. Pokud máte hodně kamenitý podklad se špičatými kameny, není na závadu použít geotextílii o větší gramáži. Nabízíme gramáž 500 g/m2 nebo 1000 g/m2. Případně se dá použít slabší geotextílii o gramáži 300 g/m2, která se položí ve dvou a více vrstvách. Důležité je složení geotextilie, nejlepší je geotextilie utkaná pouze ze syntetických vláken, které nepodléhají mikrobiálnímu rozkladu.

Jezírkové folie

Kvalitní hydroizolace je základním předpokladem bezproblémové funkce zahradního jezírka a bezstarostného koupání. V současné době jsou nejpoužívanější fólie PVC s přídavkem UV stabilizátoru o síle materiálu 1 nebo 1,5 mm, či kvalitnější kaučukové fólie od výrobce Firestone - EPDM Pond Liner 1,02mm, která má jako jediná atest na chov ryb (fólie Fatrafol jsou pro ryby neškodné), díky kterému splňuje nejpřísnější požadavky na kvalitu materiálu,. Má výborné mechanické i izolační vlastnosti, jediným záporem je mírně vyšší cena.

Tlouš'tka fólií

Na trhu existuje celá řada fólií různých tlouštěk. Nejtenčí fólie mají tloušťku pouhého 0,5 mm. Jsou velice levné, avšak my je zcela nedoporučujeme. Snadno dojde k jejímu protržení a oprava této fólie je dosti problematická, dále se nedají svařovat. Z našich dlouhodobých zkušeností doporučujeme fólii o tloušťce minimálně 1 mm, která je odolnější proti protržení nebo prodření. Ovšem u této fólie je poměrně komplikované její svaření a proto se doporučuje její volné položení do výkopu vcelku, vznikají tak ale přehyby, které jsou patrné pouhým okem a zachycují se v nich nečistoty. Ideální tloušťka fólie je 1,5 mm, která se dá perfektně svařit, nevznikají nehezké sklady a je vhodná do jakéhokoli jezírka. Prodáváme pouze zdravotně nezávadné fólie s životností okolo 30 let a více. Pozor si dejte na podezřele levné fólie, které jsou vyráběny z recyklátu a mají tak mnohem kratší životnost a rozpínatelnost. U EPDM fólií díky výrazně lepším vlastnostem materiálu postačuje u menších jezer tloušťka 1,02mm, u velkých staveb výrobce doporučuje 1,14 - 1,5mm.

PVC fólie

PVC fólie jsou nejpoužívanějšími fóliemi na trhu. Vyznačují se výbornou kvalitou a dobrou cenou. PVC folie se svařují a tak nám umožní docílit dokonalého vzhledu bez nerovností. Jsou určeny především k vykládání zahradních jezírek. Mají velmi dobrou odolnost proti vodám o různé tvrdosti a jsou neškodná pro ryby a vodní rostliny. Nabízíme PVC folie Fatrafol v různých velikostech o tloušťce 1mm a 1,5mm. Svařování fólie není lehký úkol, proto se do něj sami rozhodně nepouštějte. PVC fólie se dají i lepit pomocí speciálního lepidlo, ale je to velmi komplikované, výsledek nebývá takový jako při svaření a navíc je lepení dosti ovlivněno klimatickými podmínkami - moc se nepoužívá. PVC jezírkové fólie můžete u nás zakoupit na kamenné prodejně nebo eshopu!

Kaučukové fólie

Kaučukové fólie jsou vysoce kvalitní a jejich životnost je zhruba 50 let. Vynikají vysokou pevností a elasticitou (je větší jak 300%). Svoji pružnost neztratí ani v zimě, což umožňuje pokládku folie celý rok. Jsou známé případy, kdy i při -45 °C se dokázala přizpůsobit tvaru a pohybu podkladu. Kaučukové folie jsou ideální hlavně pro velké vodní plochy. Jsou příznivé k životnímu prostředí a stálé vůči UV záření. Tyto fólie se spojují lepením pomocí aktivátoru a vulkanizační lepící oboustranné pásky. V případě komplikovaného tvaru jezírka bývá tento materiál dražší než PVC fólie díky spojovacímu materiálu a pokládka je časově náročná. Nabízíme vám kaučukové výrobce od světoznámého výrobce Firestone o tloušťce 1,02 mm. Tato síla je zcela dostačující, realizovali jsme z ní nádrž na zasněžování v Čeladné a vše perfektně funguje. Kaučukové fólie můžete zakoupit na našem eshopu, máme s nimi výborné zkušenosti, můžeme jenom doporučit.

Tekutá fólie

Izolační nátěr kovových a betonových ploch. Je bez zápachu a vhodná i pro jezírka s chovem Koi kaprů. Po zatvrdnutí je pružná a odolná. Použitelná i v potravinářství a styku s pitnou vodou. Doporučujeme tekutou folii značky Tripond. V případě použití třech nátěrů má tloušťku 1 mm. Může však při pracování podkladu popraskat a tím dojde k narušení vodotěsnosti. Tekutá fólie k nákupu na našem eshopu! Kamínková folie pro zahradní jezírka Slouží k zakrývání a maskování strmých břehů, okrajů jezírka nebo pro koryto potůčku. Nabízíme kamínkové folie značky Oase o šířce 40cm a 60cm. Kamínková folie je k dostání na našem eshopu!

Kamínková fólie

Jedná se především o fólii, která má především dekorativní charakter. Slouží k zamaskování nevkusných míst u jezírka, čerpadlových šachet, víka od filtru apod.

 

Jezírkové fólie i geotextilie můžete zakoupit na našem specializovaném e-shopu pro zahradní jezírka.