Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Zdění a betonáže

Je lepší varianta jezírko vyzdít nebo ho nechat vykopané na přírodno? 
Zdění vždy doporučujeme, ale není to nezbytné, záleží na velikosti jezírka, které chcete realizovat a stabilitě podkladu, na kterém bude jezírko umístěno. U malých jezírek není zdění potřeba, mnohdy by bylo dražší, než samotné jezírko. V tomto případě vzniká výhoda položení jezírkové fólie o menší tloušťce, ideálně 1 mm, bez nutnosti svařování a celková realizace vás vyjde levněji. Fólie se v tomto případě pokládá do jezírka v jednom kuse. Ovšem mohou vznikat nevzhledné faldy na fólii, které je dobré nějak zamaskovat. U větších jezírek však zdění rozhodně doporučujeme. Zděním vzniknou kolmé stěny, po kterých se nečistoty sklouznou až na dno, kde je pohltí proud přitékající vody a po vyspádovaném dně klesají k dnové vpusti nebo k čerpadlu a jsou tak odfiltrovány. Tímto způsobem docílíte dobré cirkulace vody v celém jezírku a voda je rovnoměrně promíchána. Vždy je lepší vyzdít všechny stěny. Pokud se chcete vyhnout zdění, ale nemáte příliš pevné podloží, pak je možnost celé jezírko vystěrkovat betonovým potěrem. Tento způsob se často aplikuje u jezírek, která nemají kolmé stěny, ale jsou pozvolna klesající – vytváří kaskádovitý tvar. Při umístění profi skimmeru a guly do jezírka je nutné jezírko vyzdít nebo alespoň obetonovat příruby, aby byly pevně usazeny v podkladu a nedošlo k jejich pohybu.
Na vyzděné jezírko se vždy lépe pokládá fólie než na jezírko s přírodními stěnami. Fólii doporučujeme svařovanou přímo na místě a na míru - před položením fólie je dobré dno jezírek vyzděných nebo vystěrkovaných je vylito betonem.

Zdění a koupací jezírka

Koupací jezírka jsou velmi specifická a v poslední době čím dál více oblíbená. U tohoto druhu jezírek zdění zcela doporučujeme. Pokud byste jezírko nevyzdili a měli tak zdi zkosené, ubíráte si užitný prostor jezírka. 

 

Materiál

Jaký materiál je nejvhodnější na zděná jezírka? Pokud jsou stěny jezírka pod úrovní terénu, postačuje pak klasické ztracené bednění o tloušťce 15 cm, kdy se stěny vyztuží roxory a vylijí betonem. Dno je vystěrkováno betonem o tloušťce zhruba 10 cm, kdy se pro zpevnění používá kari síť.