Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Rozdělení podle velikostí

Podle velikosti dělíme zahradní jezírka na malá, střední a velká. U malých jezírek, jejich velikost je zhruba do 4 m³, používáme filtrační sady, nejčastěji od firmy Pontec. Ty jsou dodávány jako kompletní filtrační sestava. Obsahují tedy filtr, UV lampu a čerpadlo. Tady doporučujeme především tlakové filtry, ze kterých voda vytéká pod tlakem – možnost funkční kaskády i při umístění filtru na jejím úpatí. U středních velikostí jezírek, počítejme do objemu 20 m³, používáme již filtry průtokové, jejichž velikost se vždy přizpůsobuje velikosti jezírka a jeho zarybnění. Totéž platí u jezírek velkých, jejichž objem je takřka neomezený. Vždy je potřeba adekvátně navrhnout velikost filtrace, čerpadla a UV lampy.

Okrasná jezírka

Okrasná jezírka jsou stále v módě, jedná se o jezírka, které zapadají do konceptu celé zahrady, obvykle hojně osazené rostlinami, v kterých se prohání malé množství různých druhů ryb. Na rozdíl od KOI jezírek jsou tato jezírka zpravidla stavěna s využitím jednoduší technologie. Realizace jezírek jsou prováděny také s ohledem na cenu, která se u profi koi jezírek pohybuje astronomicky vysoko. U KOI jezírek je potřeba mít výkonnější filtraci a UV lampu, kapříci jsou přeci jenom bordeláři a tak je potřeba adekvátně k tomu navrhnout filtraci s UV lampou. Dobře postavené okrasné jezírko svému majiteli přinese chvíle strávené nádherným pohledem na vodu v zahradě u které se bezvadně relaxuje.

Koupací jezírka

V posledních letech jsme zaznamenali nejmasovější boom výstavby právě koupacích biotopů tj. jezírek tvořených okrasnou (pobřežní zónou) a dále pak koupací zónou různých tvarů. Mezi jejich výhody spadá především biologicky aktivní a chemicky neošetřená voda. Zapadají také lépe do konceptu zahrady oproti bazénu. Vznik těchto jezírek je zhruba 25 let starý, první realizace probíhaly spíše náhodou v USA přestavbou již nefunkčních betonových bazénů. V Rakousku a Německu se již tento obor těší velkému rozmachu, svědčí o tom i zavedené normy FLL. Koupací jezírka se v současnosti stávají obrovským hitem. Není divu, rodinná relaxace u dobře fungujícího koupací jezírka je koncentrovaná radost. Názorů a přístupů k výstavbě je mnoho. Naše společnost Vám představuje cestu která není jednoduchá, ale vychází z biochemických zákonitostí vodního prostředí, jenž je třeba při budování funkčních přírodních nádrží respektovat. Pokud se vydáte cestou koupacího jezírka, je třeba si uvědomit, že v tomto případě budete muset umístit čerpadlo mimo jezírko a to z bezpečnostních důvodů. Čerpadlo se umisťuje do speciálních čerpadlových šachet, kde je čerpadlo zapojeno tzv. nasucho a v případě jakéhokoli zkratu nedojde k ublížení na zdraví. Koupací jezírka jsou náročnější na provedení, ale vypadají nádherně!

Níže naleznete menší názornou ukázku námi zrealizovaných jezírek s fotkami, které jsme si dovolili rozdělit podle velikosti a jejich účelu.

Malé okrasné jezírko

Takovéto jezírko může být zhotoveno z fólie nebo z plastového výlisku a používá se tam, kde je velmi malý prostor nebo si ho lidé zřizují u zahrádek či chat, kde tráví jen víkendy. Nicméně i takovéto malé jezírko se neobejde bez adekvátní filtrace s UV lampou a čerpadlem. Nejpoužívanějšími filtry v tomto případě jsou tlakové filtry Pontec. Tlakové filtry mají tu výhodu, že voda z nich vytéká pod tlakem a je tak možné zhotovit funkční kaskádu.

Koi jezírko

U KOI jezírka je potřeba počítat s vyššími pořizovacími náklady z důvodu přítomnosti KOI kaprů, kteří jsou svým způsobem čuňátka. Především ryjou na dně a jejich výkaly hodně znečišťují vodu. Je proto daleko větší náročnost na filtrační technologii, než u jezírek s jinými rybami nebo bez ryb. Jinak co se týče způsobu fungování, tak se KOI jezírko prakticky neliší od jiných.

Koupací jezírko

Koupací jezírka lze zhotovit v jakémkoli tvaru, můžeme tak koupací jezírko zrealizovat v podobě přírodního jezírka a nebo naopak v moderním designu. Ne každé jezírko se hodí do každé zahrady, je dobré jezírko zakomponovat do zahrady a k nemovitosti.

Zajímalo by vás, kolik takové jezírka stojí peněz? Návrhy provádíme zdarma a pro více informací nás kontaktujte.