Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Údržba jezírka

Představa o tom, že je jezírko bezúdržbové, je zcela milná. Každé jezírko potřebuje čas od času péči, aby vypadalo stále hezky a dělalo Vám stále radost. Pojďme se spolu podívat na to, jaké úkony jsou s údržbou jezírka spojeny.

  • UV zářivky – jsou nezbytné pro ničení jednobuněčných řas, avšak postupem času jejich výkon slábne a stávají se tak neúčinné. Doporučujeme zářivku každé jaro před startem sezóny vyměnit za novou.

  • Křemíkové trubice – potřebná kontrola, zda nejsou zaneseny vodním kamenem. Pokud tomu tak je, pak UV záření těžko proniká přes znečištěnou vrstvu a voda tak není příliš dobře ošetřena. Očistit je můžete pomocí kyseliny solné nebo obyčejného octu.

  • Filtrace – je důležité ji pravidelně čistit od nánosu nečistot. Obvyklý interval je 1x měsíčně, kdy je nutné veškerá média propláchnout jezírkovou vodou a zbavit je tak nánosu nečistot. Tento interval je vhodný především pro jezírka s rybami, koupací jezírka mají interval čištění delší.

  • Vysávání – i přes přítomnost guly a skimmeru dochází alespoň k minimálnímu usazování nečistot na dně jezírka, kterých je dobré se zbavit. Doporučujeme jezírko pravidelně vysávat a to přinejmenším najaře při spouištění jezírka a dále také napodzim před jeho zazimováním. Obzvláště pokud máte v jezírku ryby je vysávání velmi důležité – zbytky rostlin, listí, odumřelých kořenů na dně jezírka zahnívají a neprospívají kondici vody.

  • Hladina – pokud máme tu možnost, je dobré především napodzim průběžně sbírat síťkou listí, které napadá do jezírka. Můžete namítat, že máte skimmer a ten posbírá vše. Opak je pravdou, zvláště pokud máte jezírko umístěno někde v okolí stromů. V podzimních měsících bývá skimmer často listím zahlcen.

  • Bakterie – na začátku každé sezóny přidání startovacích bakterií je zcela nezbytné pro správné nastartování jezírka a biokultury v něm.

  • Rostliny – jaro je ideální doba k sázení rostlin do jezírka, v průběhu sezóny krásně vykvetou a jsou ozdobou každého jezírka. Naopak napodzim rostliny stříháme tak, že ostříhám tu část, která je nad hladinou. Na jaře opět rostliny vyrostou.