Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Komáři v zahradním jezírku

Komáři patří k nepříliš oblíbeným tvorům žijícím poblíž vodních ploch – tedy i zahradních jezírek. Ačkoliv dost možná patříte k těm, kteří je také nemají v oblibě, je hned několik zajímavostí, co byste o nich měli vědět. A v neposlední řadě vám odpovíme také na otázku, jak se zbavit komárů v zahradním jezírku. 

Krev vám budou pít jen samičky

Věděli jste, že existuje kolem 3000 druhů komárů? Krev však sají pouze samičky, ty jsou schopné vysát až trojnásobek své hmotnosti. Samečci se živí nektarem z rostlin. Samičky mají proti samcům další výhodu. Zatímco se samec dožívá jen pár dní, samičky žijí několik týdnů, občas i měsíců. Ačkoliv komáři nepatří ke zdatným letcům, během jedné noci jsou schopni urazit klidně i 10 kilometrů.

Kdy jsou komáři nejvíc aktivní?

Komáři se během dne skrývají na chladných místech, aktivní jsou zejména večer, v noci a ráno. Poznáte je podle nepříjemného pisklavého zvuku, který při letu vydávají – mohou za to nejen jejich křídla, ale i hlasivky. A jak je možné, že komára, který vám doslova pije krev, vůbec necítíte?

Komáři: co je láká a proč o nich nevíte?

Mohou za to jejich sliny, které se do vaší rány dostanou ve chvíli, kdy vás bodnou. Tyto látky působí proti bolesti, současně zamezují srážlivosti krve. Vy tak o ničem nevíte, ale komár má hostinu. Ačkoliv je to v našich končinách méně pravděpodobné, komáři jsou zdatnými přenašeči spousty nemocí: malárie, horečka Dengue, Vir Zika, borelióza či žlutá zimnice – všechny tyto nemoci komáři přenášejí. A podle čeho vás komár najde? Zaprvé podle oxidu uhličitého, který vydechujete. Zadruhé podle kyseliny mléčné. Z toho vyplývá, že potící se člověk je pro ně téměř drogou.

Když se líhnou noví komáři

Komáři žijí nejčastěji v okolí řek, lužních lesů a vodních ploch, kam patří i vaše zahradní jezírko. Komáři procházejí proměnou dokonalou – vajíčka se vznášejí na vodě. Z nich se líhnou larvy, které procházejí čtyřmi stádii, poté se zakuklí. A z kukly se následně vylíhne dospělý komár. Vylíhlé larvy se živí drobným planktonem, případně organickými usazeninami ze dna nádrží. Vzdušný kyslík dýchají trubičkou na zadečku, proto se často zdržují u hladiny.

Jak se zbavit komárů na zahradě?

Larvy komára můžete vylovit jemnou síťkou, pokud se však budete kolem hladiny ochomýtat příliš nápadně, zmizí v hloubce vašeho plastového zahradního jezírka. Zatímco v sudu s vodou vám proti komárům může pomoci vrstva oleje, v zahradním jezírku to možné není. Nemusíte se však bát, většina larev se zde své dospělosti nedožije. O jejich likvidaci se postarají larvy vážek, klešťanky a znakoplavky. Abyste přilákali vážky, doporučujeme osázet jezírko dostatkem rostlin. Doslova milují listí spadané na dně jezírka – to je však třeba před zazimováním zahradního jezírka .

Spoustu líhnoucích se komárů dokážou odlovit také vlaštovky a jiřičky, v noci pak netopýři. Mezi nepřátele komárů patří i samotné ryby – nejvíc jich uvolí jesen zlatý či modrý. Vyzkoušet můžete i karase – je nenáročný, ale dost vám pomůže. Tak, a nyní víte, jak se zbavit komárů.

Pokud máte tu možnost, doporučujeme přidat k zahradnímu jezírku vodopád, kaskádu nebo potůček, rozvíříte tím jinak klidné vody, které komáři vyhledávají.