Odborné poradenství  +420 776 044 711

Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Kdy začít s přípravou na zazimování zahradního jezírka?

Nemůžeme říct přesný termín, kdy byste měli svoje zahradní jezírko zazimovat. Několik tipů pro vás však máme. S přípravou zahradního jezírka na zimu začínejte postupně. Nejprve ostříhejte rostliny, poté odstraňte nečistoty ze dna jezírka i jeho hladiny – jezírko je nutné zbavit co největšího množství organické hmoty. V opačném případě se ve vodě zvýší nejen pH, ale i množství amoniaku stojící za úhynem ryb. Nakonec odpojte nadzemní filtraci, u gravitačních systémů se dá s lehkými úpravami nechat jezírko běžet celoročně. Jezírko by mělo být připraveno na zimu ve chvíli, kdy se bude teplota u hladiny blížit k 6°C, s krmením přestaňte, když teplota vody klesne pod 10°C.

Jezírko před zimou

Zahradní jezírko zbavte bahna

Ideálně v průběhu září byste měli jezírko zbavit přebytečného bahna, které se usadilo na dně. V tuto chvíli si dejte pozor na živočichy, kteří se mohou v bahně skrývat. Vysavač proto doplňte o síťku, která případné živočichy zachytí. 
Bahno, které vypumpujete, můžete nechat ležet několik dní poblíž jezírka, aby se z něj poslední tvorové mohli vrátit zpět do vody.

Listí v jezírku před zimou

Vyčistěte jezírko od napadaného listí

Čistotu jezírka často kazí také napadané listí – a to je třeba z jeho hladiny (ale i celkově z vody) vytáhnout. Osvědčit se vám může i napnutá síť přes hladinu jezírka, která listí zachytí. Až všechny listy opadají, stačí síť od listů očistit a uskladnit. Jezírko zbavte také všech odumřelých rostlin a živočichů – jejich přítomnost ve vodě vytváří toxické plyny (například amoniak), které mohou ve větším množství rybám uškodit a zapříčinit jejich uhynutí. Na odstranění spadaného listí, větviček a stvolků rostlin nejlépe poslouží jezírková síťka, síťka na teleskopické tyči či jezírkový vysavač, kterým rovněž můžete odsát většinu dalších jemnějších nečistot. Suché a odkvetlé rostliny v jezírku (i kolem něj) zastřihněte.

Jak zazimovat vodní a bahenní rostliny v zahradním jezírku

Rostliny začínají s prvními mrazíky vypadat jinak, než jak jste si na to zvykli během sezony. Míza rostlin je v té době již stažena do kořenů a cibulek. A je tedy dobré veškeré nadzemní části rostlin ostříhat. Uvadající listy časem opadají a následně zahnívají v jezírku, kde se tak vytváří nebezpečné plyny a pro zimování ryb jsou nevhodné. Snažíme se této situaci předejít. Na jaře rostliny opět vykvetou a obrazí.

Bahenní rostliny v jezírku

Lekníny a choulostivé rostliny je vhodné přemístit do nejhlubších míst nádrže – omezíte tak jejich promrzání. Výška vodního sloupce nad oddenkem by měla být alespoň 30 cm. Pokud máte leknín umístěný v mělkém jezírku, můžete jej vyjmout a přenést do sklepa. Pokud nádrž vypouštíte, rostliny nechte na dně, dno zasypte vrstvou listí a přikryjte jej pytlovinou. Pro lepší izolaci je vhodné celou nádrž přikrýt izolační deskou. Jde o postup vhodný také pro zazimování plastového jezírka.

Které rostliny a živočichy je třeba z jezírka před zimou přemístit?

Mezi choulostivé druhy rostlin a živočichů, které je třeba před zimou přemístit na teplejší místo, patří: tropické druhy leknínů, teplomilné želvy, akvarijní rybky, vodní hyacint, pistia.

Jak zazimovat ryby a želvy v jezírku

Ryby, ale i některé druhy vodních želv (zvyklých na naše klima) dokážou přezimovat v jezírku hlubokém 1 metr, ideálně však 1 a půl metru. Voda v nádrži o hloubce jednoho metru si drží teplotu kolem 4°C v průběhu celé zimy.

Krmit, nebo nekrmit ryby

S klesajícími teplotami v jezírku se začíná zpomalovat trávicí systém rybiček – to se projevuje jejich opadajícím zájmem o potravu. KOI kapry a kaprovité ryby krmte do té doby, než teplota vody klesne pod 10°C. 
Pokud se bude teplota vody držet pod touto hranicí delší dobu, přestaňte ryby krmit. V tomto období se z jejich trávicího traktu začnou vytrácet trávicí enzymy. Krmivo by jim v tomto případě mohlo ublížit.

Wheat germ krmivo

V době, kdy se teplota vody pohybuje v rozmezí 10 až 15°C, používejte odlehčené krmivo, můžete si jej zakoupit u nás v eshopu, třeba krmivo Wheat germ, které nebude tolik zatěžovat trávicí systém ryb. Totožné krmivo můžete používat i v jarním období, kdy budou teploty vody mezi 10 až 15°C.

Jak udělat, aby jezírko nezamrzalo?

S příchodem mrazů začíná jezírko zamrzat – vytváří se tak nepropustný povrch na hladině, který zamezuje výměně plynů (některé z nich produkují ryby a ve vyšší koncentraci se pro ně stávají škodlivými).
Během sezony není s unikáním a výměnou těchto plynů problém, v zimě by se však držely pod ledem, který by je nepropustil. Zjednodušeně řečeno by se ryby samy otrávily. Otvor v ledu zajistí také dostatečný přísun kyslíku. V období, kdy se na jezírku vytváří ledová vrstva, je vhodné z této vrstvy odmetat sníh. A proč?
Kvůli přítomnosti řas, které během dne produkují kyslík a během noci oxid uhličitý – ten je pro ryby jedovatý. Jestliže sníh neodstraníte, řasy nebudou mít přísun denního světla, nevytvoří kyslík. Naopak budou nonstop produkovat oxid uhličitý.
Pokud vás napadlo vysekat otvor do ledu násilím – třeba sekerou, zapomeňte na to. Otřesy, ale i hluk by ryby rušily ze zimního spánku, zbytečně by je stresovaly. A jak uděláte, aby jezírko nezamrzlo?

Zazimování jezírka: Co vám pomůže proti zamrzání vody?

Pondopolar – jedná se o plovák vyrobený z odolného polystyrenu, který zabezpečuje, že otvor vytvořený v ledu nezamrzne. Díky integrovaným otvorům umožňuje unikání plynů, které se v jezírku vytvářejí. Funkčnost tohoto plováku je do -10°C. Plovák se umisťuje nad nejhlubší místo v jezírku a spodní komory se vyplňují pískem nebo štěrkem.

Pondopolar Air – kombinace polystyrenového plováku a vzduchovacího kompresoru. Vzduchovací kámen je zavěšen na plováku a umístěn pod hladinou, kdy vodu provzdušňuje (a zároveň narušuje hladinu). Umístění plováku se vzduchovacím kamenem je nad nejhlubší místo jezírka. Ideální pro malá jezírka s objemem do 10 metrů krychlových.

Vzduchovací kompresor – vhání do jezírka vzduch, který jednak vodu provzdušňuje, jednak zabraňuje zamrznutí hladiny vody. Je důležité kompresor umístit do prostoru s malou vlhkostí, aby nedocházelo ke kondenzaci vzduchu. A tím pádem k zamrzání vzduchovací hadičky. Po zamrznutí vzduchovací hadičky je znemožněn přívod vzduchu ke vzduchovacímu kameni či placce. Kameny nebo placku umisťujeme těsně pod hladinu, nikdy je neumisťujeme až na samotné dno jezírka – docházelo by k zbytečnému ochlazování vody.

Plovák s čerpadlem IceFree – další možností je použít malé čerpadýlko, které má příkon pouze 5W a je zavěšeno na polystyrénovém plováku. Čerpadlo nasává vodu a žene ji kolmo vzhůru, kde se rozráží o plovák, a narušuje tak vodní hladinu. Vzniká zde nezamrzající otvor. Tento způsob je možno použít do teplot až -20°C. IceFree je vhodné pro jezírka od 20 metrů krychlových. Plovák je dobré připevnit nad nejhlubší místo v jezírku. Při menší hloubce jezírka, než je 120 cm, zastřihneme hadičku tak, aby nedocházelo k promíchávání vody již ode dna.

Rozmrazovače a topítka – varianta, kdy je topná spirála zavěšená na polystyrénovém plováku, a ohřívá tak vodu kolem sebe. Nevýhodou je poměrně vysoká spotřeba. Na druhou stranu fungují i při velkých mrazech a jsou k dostání i produkty s termostatem. Z naší nabídky doporučujeme IceFree Thermo 200 a IceFree Thermo 330.

Čerpadlo s oběhem – varianta vhodná pro větší jezírka, kde udržujeme nezamrzlý otvor v jezírku pomocí čerpadla s nižším výkonem a oběhu vyvedeného nad hladinu. Realizace je jednoduchá, potřebujeme čerpadlo s výkonem cca 3000-8000l/h, čím silnější čerpadlo použijeme tím větší otvor se udrží. Čerpadlo upevníme cca 70-100cm pod hladinou, ideální je přivázat jej pomocí objímky v žebříku, případně uchytit až trubku z něj jdoucí. Trubkou jdeme kolmo k hladině nad hladinu jezírka cca 50cm, poté zde nalepíme koleno a opět cca 50cm trubky, následně ji opět ukončíme kolenem. Vznikne nám taková “faja”. Tím jak čerpadlo tlačí vodu z metrové hloubky ji bere cca 1-4°C teplou i v zimních měsících, ta díky faje dopadá na hladinu z výšky  atvoří vlnu, která brání zamrzání místa dopadu. Rovněž je díky tomuto systému voda lépe provzdušněna. 

NÁŠ TIP: Pokud máte v jezírku rostliny se stonky vystupujícími nad hladinu, které v zimě zasychají, nezkracujte je. Led kolem nich nebude moc silný a plyny budou moct unikat skrz suché stonky rostlin.

Jak zazimovat malé jezírko

Pokud vaše zahradní jezírko tvoří jen menší nádoba či nádrž umístěná nad zemí, nemá šanci poskytnout rostlinám a živočichům dostatečnou ochranu před mrazem. Ještě před začátkem zimy je třeba tyto nádoby přenést na víc chráněné místo. Ideální je například zimní zahrada, využít můžete také sklep, skleník, garáž, zahradní domek či halu. V takovém prostoru by měl být dostatek světla, teploty by se měly pohybovat kolem 10°C. Pokud zhotovíte zimoviště ve vytápěné místnosti, kde se teplota vody pohybuje kolem 20°C, ryby krmte, vodu filtrujte a provzdušňujte. Zazimování jezírka s rybami nemusí být složité.

Pokud vaši zahradu zdobí zapuštěné, ale mělké jezírko, doporučujeme rostlinky a ryby vytáhnout a zazimovat je v akváriu – opět v chladné a světlé místnosti. Zimoviště se napouští vodou z jezírka – rybičky nezažijí teplotní šok, ale ani si nebudou muset zvykat na změnu ve složení vody.

Filtrace – ano, ne?

Pokud je vaše filtrace nad úrovní hladiny jezírka, je vhodné ji s prvními mrazy vypnout, vyčistit a odstavit z provozu. Filtraci máme puštěnou, co nejdéle to jde. V průběhu jara ji opět uvedeme do provozu co nejdříve. U filtrací, které jsou zapojené gravitačním způsobem a jsou tak chráněné před mrazem, můžeme nechat filtraci zapnutou po celý rok. Je vhodné na zimu vyměnit čerpadlo za slabší.

O tom, jak zazimovat filtraci, se dočtete příště.