Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat

Zdravotní problémy ryb

I když svým miláčkům v zahradním jezírku dopřáváte tu nejlepší péči, může je postihnout nějaké onemocnění. To může být závažného charakteru nebo méně závažného charakteru. V obou případech je ale důležité včas zakročit a nasadit adekvátní léčbu. Pojďme se spolu podívat na možná onemocnění, jejich příčiny a možnou léčbu. Je důležité podotknout, že většinu chorob a onemocnění nelze příliš dobře léčit na laické úrovni. Vždy je dobré vyhledat odborníka. Plus nechat text jak předcházet onemocnění.

Plísňové onemocnění

Velmi pravděpodobně se jedná o nejčastější onemocnění ryb, které se objevuje primárně na oslabených jedincích. Onemocnění se projevuje především na kůži a ploutvích, kde se vyskytují vatové výrůstky. Léčbu zvládnete sami, vždy je dobré nemocnou rybu přemístit do karantény a léčit ji samostatně vhodnými prostředky. V tomto případě je to koupel v hypermangnanu, malachitové zeleni a další. Mezi nejznámější plísňovité onemocnění patří branchiomykoza – toto onemocnění napadá žábra a vede až k úhynu ryb. Jednotlivá žábra postupně odpadávají, až není ryba schopna přijímat kyslík a uhyne. Prevencí je v tomto případě kontrola dusitanů ve vodě, kontrola žáber a čistá voda v jezírku.

Hnilobný rozpad ploutví

Jedná se o poměrně častý jev. Toto onemocnění se řadí mezi bakteriální onemocnění a projevuje se nejen rozpadem ploutví, ale často také můžete pozorovat bílé fleky na tlamě ryby, které se postupně zvětšují. Příčinou tohoto onemocnění jsou nevhodné hygienické podmínky v jezírku a stresové faktory, které na ryby působí.

Vředovitost

Toto onemocnění se projevuje výskytem menších či větších vředů na povrchu těla ryb. Můžete mít pocit, jako by maso bylo zcela vyžrané a postupně odpadávalo. Prevencí a zároveň léčbou je dodržování čistoty v jezírku.

Infekční vodnatelnost

Jedná se o velmi vzácné onemocnění, které se však může zcela normálně u vašich miláčků vyskytnout. V případě onemocnění dochází k nafouknutí celé ryby (pohledově tak působí) a má vystouplé oči. Nemoc se projevuje u oslabených kusů a je způsobena nesprávnou péčí, špatnou výživou i zanedbáním čistoty v jezírku. Léčba je specifická a léčí se pomocí antibiotik. Onemocnění ryb existuje celá řada, výše je uveden výčet těch nejčastěji se vyskytujících.

Jak předcházet výskytu onemocnění

  •  Onemocnění hrozí, pokud ryby dlouhodobě žijí v nepříznivých podmínkách, které může způsobit velké množství ryb, překrmování, nedostačující objem filtru a jeho nepravidelné čištění. Tyto podmínky pak způsobují oslabení imunity a zdraví ryb. Oslabená imunita u ryb způsobuje, že jsou mnohem náchylnější na různá onemocnění.

  • Dalším důvodem výskytu onemocnění u ryb je nedůsledné zazimování. Je důležité mít přes zimu nezamrzající otvor v ledu, dbát na řádné prokysličení vody a odstraňovaní sněhu ze zamrzlé vody. Na podzim krmte ryby i vitamíny a dbejte na čistotu dna vašeho jezírka. Nevhodné podmínky a nedostatečná péče o ryby během léta, způsobují onemocnění. Tyto nákazy se projevují zejména při různých teplotách.

  • Vypouštěním ryb z volné přírody do jezírka hrozí výskyt parazitů a onemocnění. Proto se tomu rozhodně vyhýbáme.

  • Zásadně se vyhýbejte doplňování vody z okolních řek a rybníků. Jak už bylo řečeno, v této vodě se mohou vyskytovat volně plovoucí ryby a organismy, u kterých je možný výskyt parazitů a nemocí.

  • Nenakupujte ryby na tržnicích, zahradnických výstavách nebo supermarketech. Mohou být nakaženy nemocí, kterou laik není schopen rozeznat a často ji přehlédne.

Pokud nám ryby onemocní a jsme nuceni používat léčivé přípravky, musíme znát a dodržovat jejich přesné dávkování. Pokud nebudete dodržovat dávkování, hrozí nevyváženost vodního prostředí, které rybám neprospívá. Pak se budete potýkat s dalšími navazujícími problémy.