Jeseter (Acipense)
- Jeseter je krásná ryba z rodu chrupavčitých ryb, která má téměř pravěký vzhled.
- Má protáhlé tělo, které je pokryté kostěnými štítky v pěti podélných řadách, nesouměrnou ocasní ploutev a rypec, který je protáhlý a opatřený čtyřmi vousky.
- Jejich stáří se odhaduje na 80milionů let.
- Pochází z vodních toků v Rusku, Rumunsku a Maďarsku.
- Zatímco dříve se vyskytoval téměř ve všech velkých evropských řekách, nyní, s výjimkou několika malých populací, téměř vymizel.
- Z velké části také díky oblibě kaviáru.
- U nás můžete najít vzácně jesetera malého ve slovenském úseku Dunaje.
- Případně velice vzácně na dolním úseku řeky Moravy. Celkem existuje 26 druhů jeseterů, pro chov v jezírku jsou nejvhodnější jeseter ruský (sibiřský), hvězdnatý, malý, diamantový, albín a často se také setkáváme s různými hybridy a odnožemi.
- Cena jeseterů se pohybuje od 200 Kč do 1500 Kč, dle druhu a velikostí.
Chov jeseterů
- Pro chov jesetera je nejdůležitější kvalitní krmivo, čistá voda a dostatek kyslíku.
- Obecně platí, že jeseter potřebuje velikost jezírka alespoň 10krát větší, než je jeho délka a minimální hloubku alespoň 1,5m.
- Jeseter je velice odolná ryba a velmi zřídka trpí onemocněními způsobenými bakteriemi a parazity.
- Vyžaduje však kvalitní a čistou vodu. Žábrami nepřečerpá dostatečné množství vody a musí neustále plavat, aby vdechl dostatek kyslíku. Proto je nezbytné dobré provzdušnění vody v jezírku.
- Bezpodmínečně nutná je kvalitní filtrace, jeseter miluje proudění vody. Pro případ poruchy máme vždy připraveno náhradní čerpadlo. Jeseter nemůže plavat dozadu. V jezírku s rostlinami nebo vláknitými řasami se může zamotat a utopit se. Obzvláště menší exempláře nejsou dostatečně silné a mohou se utopit i v malém množství vláknitých řas.
- Nebezpečný je pro jesetera i ostrý štěrk nebo písek. Jelikož jeseter tráví většinu času u dna, je důležité zde udržovat čistotu.
- Hromadění nečistot, ze kterých se uvolňují plyny mohou způsobit onemocnění, v důsledku čehož ryby mohou uhynout.
- Pravidelně musíme kontrolovat kvalitu vody pomocí testerů k měření hodnot pH, čpavku, dusitanů a dusičnanů.
- Velkou pozornost při chovu jeseterů je třeba věnovat ochraně před kočkami, protože jsou pro ně pro svou klidnou, přátelskou povahu snadnou kořistí.
Krmení jeseterů
- Jeseter je všežravec. Přirozenou potravou jsou vodní korýši, larvy hmyzu, červi.
- Některé druhy se od určitého stáří stávají predátory, ale v jezírkách jsou krmeni speciálními granulemi.
- Jesetery bychom měli krmit celý rok.
- V létě potřebují 2-3 % kvalitního krmiva úměrně své hmotnosti.
- V zimě sice méně, ale náchylnost k onemocněním bývá na jaře, téměř vždy je způsobena podvýživou během zimních měsíců.
- Jeseter není schopen v krmivu strávit rostlinné proteiny, protože v žaludku nemá bakterie a enzymy, nepodáváme tedy krmivo s obsahem sóji a pšenice.
- Jeseter potřebuje speciální potápivé krmivo, protože má ústa na spodní straně hlavy.
- Krmivo s vysokým podílem rybího masa klesne na dno a má velmi silný zápach, takže vypadá jako jeho přirozená potrava.
- Jako většina ryb i jeseter má malý objem střev, proto je lepší krmit vícekrát denně malými dávkami než jednou velkou.
- Pokud chceme chovat jesetery a KOI kapry v jednom jezírku, musíme počítat s tím, že KOI kapři preferují potravu pro jesetery, protože obsahuje více tuků a proteinů. Proto používáme různé způsoby, jak zajistit jeseterům dostatek času na krmení.
- Pomůže například, pokud budete krmit ryby každý den ve stejnou dobu a na stejném místě, nejlépe na opačné straně jezírka, ideálně KOI kapry dříve a jesetery později s odstupem 10 minut.
- VELIKOST GRANULÍ
3 mm 15–35 cm délka jesetera
4,5 mm 30–50 cm délka jesetera
6 mm 45–60 cm délka jesetera
8 mm přes 60 cm délka jesetera
Roční cyklus jeseterů
- JARO
S rostoucí teplotou roste aktivita jeseterů a potřebují vyšší dávky krmiva. Ideální doba na krmení je při svítání nebo za soumraku, kdy jsou jeseteři nejaktivnější a hledají potravu. - LÉTO
V letních měsících je důležité zajistit pro jesetery dostatek krmiva. Vzhledem k tomu, že ostatní ryby, např. KOI kapři preferují jeseteří krmivo před svým, krmíme jesetery o něco později. - PODZIM
Jeseteři se vykrmují na zimu, krmíme proto dostatečným množstvím, ale hlídáme nezkonzumované zbytky, které důsledně odstraňujeme. - ZIMA
Krmení v zimě je velmi důležité, jeseter přijímá potravu zhruba do 4 C. Dávkujeme velmi malé množství a nepřidáváme, dokud ho ryba nezkonzumuje, aby nedošlo k překrmení. Většina úhynu jeseterů v zimě nebo brzy na jaře je v důsledku hladovění.
Zdravotní problémy jeseterů
- Většina přípravků používaných při léčbě KOI kaprů je pro jesetery velmi nebezpečná.
- Přípravky, které jeseter snáší dobře jsou např. Malachite Green při výskytu bílých teček nebo plísně, Acriflavin na poranění ploutví, Chloramine-T při problémech s žábrami, Flubendazole a Praziquantel při odřeninách.
- V případě podezření napadení parazity, což bývá velice zřídka, přelovíme jesetera do externí nádoby s roztokem jezírkové soli a dávkujeme přibližně 1,5 kg na m3 a necháme působit max. 15 minut. Toto opakujeme 3–4 dny.
- Pokud se chystáme použít léčivý přípravek na ostatní ryby, rovněž přesuneme jesetery a ostatní citlivé ryby do oddělené kádě.
- Zpět do hlavního jezírka je vracíme nejdříve po dvou týdnech.
- Během léčebné kůry snížíme množství krmiva na polovinu a vždy zajistíme vlastní vzduchování.
Druhy jeseterů
- Jeseter ruský (Acipenser queldenstaedti)
- Má krátkou a širokou hlavu s vysokým čelem, čtyřmi dolů visícími vousky před ústním otvorem a rozpolcený dolní ret úst.
- Typická je barevná proměnlivost, jen těžko lze najít dva stejně zbarvené jedince. Barva se mění od světle šedé až po černou, velmi často jsou ryby skvrnité, břicho má charakteristicky žluté. Dorůstá délky 150 cm a hmotnosti 100 kg i více. Je to dlouhověká ryba, dožívá se až 50 let.
- Jeseter hvězdnatý (Acipenser stellatus)
- Větší, velmi štíhlý druh jesetera s dlouhým rypcem a čtyřmi krátkými neobrvenými vousky.
- Velké světlé kostěné štítky na hřbetě i na bocích kontrastují s tmavou barvou boků, mají zřetelně hvězdicovitý tvar. Dorůstá délky 100–150 cm a hmotnosti v průměru 20 kg, max. 40 kg. Pohlavní zralosti dosahuje v 7 až 9 letech. V přírodě se dožívá 40 let, v jezírku cca 15 let.
- Jeseter malý (Acipenser ruthenus)
- Tělo je protáhlé a relativně nízké, na hlavě s typickým špičatým nosem.
- Boční štítky jsou kosočtvercového tvaru a částečně se překrývají. Zbarvení je poměrně pestré vyznačující se krásnými světlými pásy na bocích a hřbetě.
- Obvykle nedosahuje délky více než 60-70 cm a hmotnosti nad 6 kg. Dožívá se kolem 20 let.
- Jeseter sibiřský (Acipenser baeri)
- Tělo je masivní, hlava má v mládí špičatý rypec, ve stáří se zakulacuje.
- Barva těla je nevýrazně šedá bez bílých linií. Jedná se o velice odolný druh jesetera s vysokým růstovým potenciálem. Ideální druh pro začínající chovatele jeseterů. Dorůstá délky kolem 2 metrů a váhy přes 20 kg.
Nabídka z e-shopu
Nakupte si u nás technologii, která byla použita na toto jezírko
skladem
Jeseter Ruský 50 - 60 cm
1 290 Kč
Jeseteři spolu s KOI kapry patří k nejoblíbenějším rybám v jezírku. Nutný osobní odběr u nás na prodejně.
na objednávku
Jeseter Hvězdnatý 20 - 30 cm
690 Kč
Jeseteři spolu s KOI kapry patří k nejoblíbenějším rybám v jezírku. Nutný osobní odběr u nás na prodejně.